Kísérletezés és alkotás

Egyéb

Miként ötvözhető ez a technika más anyagokkal? Az anyagtársításokból létrejövő innovatív felületek miként alkalmazhatóak a design területén, egyéb kiegészítő felületek megmunkálásánál vagy akár építészeti tereket lefedő rendszerek applikálásánál? Ezekre a kérdésekre keresték a választ. A projektben születő munkák egytől-egyig arra keresnek (és kínálnak) alternatívákat, hogy az ilyen jellegű kísérletezésekből megszülető, mindenképp előremutató ötletek megvalósítása során a hand tufting technika eddig még kiaknázatlan sajátosságai miként kelhetnek önálló életre, például egy műalkotás technikai megoldásaként.

 

A projekt ötletgazdája Paczona Márta képzőművész, aki a textilművészet területén idáig önállóan szerzett eredményeit és tapasztalatait olyan különböző szakterületekről érkező képző- és iparművészekből álló csapatban szeretné kamatoztatni, akik alkotói intenciójuk szerint nyomatékosan a kísérletezésre helyezik a hangsúlyt. Így a HAND TUFTING + projekt nemcsak egy közösséget építő, hosszútávú alkotási folyamat ígéretét hordozza magában, hanem a képzőművészet és a design területén formabontó, s egyben iránymutató trendeket is felmutathat. A csapat minden résztvevője híresen elkötelezett és mély érdeklődést tanúsít a formatervezés és a kortárs képzőművészet iránt, amit számos kiállítás és díj is alátámaszt.

 

A gyapjúban rejlő végtelen lehetőségek feltérképezésén túl középpontba kerül annak művészi artikulálása, legalábbis a számos újító anyagtársításra vonatkozó és különböző művészeti regisztereket is ötvöző ötlet és terv ennek ígéretéről tanúskodik. A résztvevők témaválasztásaira, amelyek például a természetben megjelenő mintázatok és struktúrák újszerű modellezésére is kísérletet tesznek, a legújabb technikai eszközök által kivitelezhető vizuális tartalom iránti elhivatott művészi és kutatói ihletettség a jellemző. Így lép fúzióba a hand tufting technika többek között a krómacéllal, a betonnal, a fával, a papírral, a nemezzel, s mindez természetesen a legkülönbözőbb vizuális formanyelv alkalmazásával előremutató irányok felé mutathat a kortárs design és művészet számára. A Nemzeti Kulturális Alap által is támogatott művészeti program jövőre vonatkozó célkitűzései között szerepel, hogy az egyéni alkotói munkát preferáló művészeti közeg strukturális változásait elősegítse, ami által példát mutathat az egyéb hasonló hangoltságú kísérleti kezdeményezéseknek is. Továbbá az is, hogy termékeny átjárhatóságot biztosítson a különböző művészeti területek képviselőinek, s ezáltal lehetőséget teremtsen a művészeti, tudományos és technikai szféra kooperációjára. S nem utolsó sorban nyitott arra, hogy a projekt első szériájában megszülető munkákat nemzetközi együttműködések keretében szerveződő eseményeken, kiállításokon is bemutassa.

 

A projekt mozgatóelve a kutatás, a fejlesztés és az innováció, a fiatal alkotók bevonásával. Mindez lehetővé teszi azt, hogy a szakma helyzete kimozdulhasson a privát és a virtuális térből. A legnagyobb kihívást az alapanyagok beszerzése jelenti a Symposion szervezésében. Azonban már az idei tapasztalatok is azt mutatják, hogy a művésztelepen folyó, sokszor egymást segítő és inspiráló alkotómunka, valamint a szponzorok támogatása lehetőséget teremtett egy jövőbe mutató folyamat első lépéseinek kibontakoztatására. Mivel az I. Alternatív Textil Symposion az anyagtársításra helyezi a fő hangsúlyt, így folyamatosan kapcsolatok kiépítésére törekszik a gyártókkal és a kivitelezőkkel. A közös cél a hand tufting technika népszerűsítése, annak a lehető legalaposabb bemutatása, amihez már a projekt az idei évben is többféle támogatást kapott, más-más profillal rendelkező cégektől.

 

A szakma életében hasonló és példaértékű kezdeményezés volt a korábban megrendezett TEXHIBITION projekt, melynek kereteiben a tervezők keresték fel a gyártókat. E kezdeményezésnek köszönhetően létrejött egy remek kollekció, melyet több kiállításon is megtekinthettek az érdeklődők. (A Bálnában bemutatott kiállítás sorozatban Paczona Márta munkái is szerepeltek.)

 

A idei projekt programjai több helyszínhez kötődnek: a közös munka és az egyéni alkotás elsősorban Paczona Márta műtermében és a Kecskeméti Alkotóházban zajlott, mely időszakot a szakmához kötődő előadások is gazdagabbá tették. A projekt egy programismertetővel, valamint a szponzorok bemutatkozásával indult, majd a hand tufting bemutatására fókuszáló műhelyfoglalkozással folytatódott. Az alkotási és tervezési időszakot követően pedig megkezdődött a gyártás, amiben Márta a hand tufting elkészítésében (egy résztvevő kivételével) gyártóként, valamint alkotótársként is részt vett.

 

Noha még javában zajlik a munka, de időközben a kezdeményezés jövője is körvonalazódik: már most megkezdődött az egyeztetés a 2018-as év szponzoraival. A jövő évtől egy somogyi kis faluban sikerült állandó helyet találni a művésztelep számára, valamint a Balaton egyik legszebb szakrális kiállító terében lehetőséget a művek bemutatására. A HAND TUFTING + projekt alkotásai első körben az év végén és jövő év elején a Sezlon Galériában és a Várnegyed Galériában lesznek megtekinthetők.

 

A projektben résztvevő alkotók: Burián Norbert, Freund Éva, Monique Francois, Paczona Márta, Pataki Tibor, Péter Ágnes, Péter Szabina, Szabó Anikó, Szilágyi Erzsébet, Szűcs Blanka

 

Péter Szabina esztéta