A könyv gerincét a Kállay-kormány idejéből, az 1943. július 22-e és 1944. március 10-e közötti időszakból származó 14 szigorúan bizalmas jelentés adja, amelyeket Tarr László, az MTI egykori svájci tudósítója őrzött meg az utókornak.
Sipos Péter történész, a könyv lektora elmondta, hogy a jelentések egyik célja az volt, hogy a külföldi tudósítók állandó tájékoztatást kapjanak a magyarországi belpolitikai eseményekről. "Érdekes ellentmondás ugyanakkor, hogy e szigorúan bizalmas jelentéseket diszkrét kiszivárogtatásra is szánták" - mondta Vince Mátyás, az MTI elnöke.
A szigorúan bizalmas jelentéseket olvasva az érdeklődőnek méltán lehet az az érzése, hogy egy olyan történelemkönyvet lapozgat, amely valamennyire alakította is a történelmet. A jelentések szerzői valószínűsíthetően az MTI munkatársai - rendkívül pontosan, lényeglátóan, hírügynökségi tárgyszerűséggel számoltak be a magyarországi politikai eseményekről, amelyekről a cenzúra miatt az akkori olvasóközönség nem értesülhetett.
Parlamenti beszámolókat, kormányközi tárgyalások leírását, politikai vezetők beszédeit, költségvetési vitákat, Kéthly Anna és Peyer Károly mentelmi jogának felfüggesztését, Kállay Miklós és Imrédy Béla vitáját, vagy az olasz fegyverletételt egyaránt részletesen taglalják a kötetben szereplő bizalmas jelentések.
A könyv Z. Karvalics László bevezetőjével, Varga László történész utószavával a Napvilág kiadó gondozásában jelent meg.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)