Kívül-belül megújul a Budapesti Nyári Fesztivál

Egyéb

okovacsjpg_250x250.png
Ókovács Szilveszter

Hetvenöt játszószínház, társulat működik Budapesten, mellyel európai szinten is jelentős kulturális színtér a magyar főváros. Nyáron azonban kettőre csökken ez a szám: a Városmajori, Margitszigeti Szabadtéri Színpadra korlátozódnak a hasonló játszóhelye.

 

Tízéves a Budapesti Nyári Fesztivál, melynek igen gazdag a programja, jól leképezve Budapest színes kulturális életét: az operától a néptáncig minden megtalálható, mindenki megtalálja a saját ízlésének megfelelő programot. A tízéves évforduló mellett 75 éves a Margit Szigeti Szabadtéri Színpad, mely a kormány és a főváros együttműködésében 700 millió forintból újul meg idén és jövőre, egyenlő arányú támogatásukkal.

 

Opera, musical, balett, könnyű- és komolyzenei koncertek egyaránt lesznek majd, melyeket kiegészítenek a családi események, séták és egyéb programok. Prózai és zenés színházi előadásokkal, kiállításokkal, túravezetéssel igyekszenek megtölteni a nyarat. Újdonság például, hogy a 75 éves évforduló alkalmából kerül forgalomba a Móri Borászat jóvoltából a fesztivál bora, vagy hogy augusztus 19-én a regisztráció után akár ingyen is megtekinthető egy Erkel-opera, az István király.

 

A megnyitón a filharmonikusok zenélnek, addigra a felújítás első szakasza lezárul. Kovács Géza, a Nemzeti Filharmonikusok ügyvezető igazgatója elmondta: örül annak, hogy ott mutatkozhatnak be, ahol Krúdy Gyula Toronyzene című novellája, vagy Arany János Őszikéje megszületett. Hozzátette: ha Wagner és Verdi életükben nem is jöttek ki jól egymással, a megnyitón együtt szerepelnek majd: hiszen nyitányaikkal indul útnak a fesztivál.

 

A programsorozat István király halálának 975., szentté avatásának 930. évfordulója alkalmából bemutatandó Erkel-operával, az István királlyal ér véget. Erkel Ferenc utolsó operáját a regisztrálók ingyen is megtekinthetik. Akinek viszont nem jut hely, a sziget tisztásain, kivetítőn keresztül nézheti az előadást. A sajtótájékoztatón elhangzott: csak erre az alkalomra digitalizálták a kéziratot, az eredeti kottát, amit közkinccsé is tesznek. Ókovács Szilveszter, az Operaház igazgatója elmondta: erről az operáról ugyan nagyon sokaknak van véleménye, de nem sokan ismerik, a margitszigeti előadás lesz az ősbemutató. ?Az Erkel Színház ezt követően nagyon szívesen befogadná az előadást? ? tette hozzá. Az opera színpadra állítását Kentaur jelmez- és díszlettervező segíti, aki Erkel Ferenc egyenes ágú leszármazottja. Kifejtette: Erkel-darabbal ilyen szinten még nem találkozott. ?230. díszlettervezésem után engem is elér Erkel alkotóként? ? mondta a Nagy Viktorral együtt dolgozó tervező.

kentaur_250x250.png
Kentaur

 

A Magyar-Olasz kulturális Évad keretein belül a Spartacus balett szabadtéri bemutatója is látható lesz, de például olasz tenorral kiegészülve Rost Andrea először adja elő a Margitszigeten a Pillangókisassszonyt Anger Ferenc rendezésében, az Opera kórusát pedig Héja Ferenc vezényli.

 

Sok más mellett Mozart Figaro házassága is helyet kap a programban Hábetler András rendezésében. Elmondta: a 19. században ugyan rivalizált egymással a német és az olasz zene, Mozartban tökéletesen társította a kettőt. ?A művészetben és a zenében is fontos, hogy az ember megfelelő párt találjon. Ilyen például Szörényi és Bródy, Strauss és Hoffmannstahl, de Mozart és Lorenzo Da Ponte: a valaha írt legjobb operák születtek kettőjüktől. Az operák operája a Figaro házassága, mely rólunk szól, a mindennapi játszmáinkról.  Nincs olyan emberi viszony, mely ebben nincsen benne: ezért gondoltuk, hogy olyanoknak szánjuk az előadást, akik nem ismerik a műfajt, éppen ezért a mostani feldolgozásban a gróf egy politikus lesz, Suzanna pedig nem szobalány, hanem a személyi edzője? ?jegyezte meg a rendező.

 

A rendezvény fővédnöke Tarlós István, Budapest főpolgármestere, védnöke többek között Halász János kulturális államtitkár.