A felújítás alatt álló, kápolnásnyéki Dabasi Halász-kastély kertjében avatták fel Klebelsberg Kuno mellszobrát, a kultúrpolitikus születésének 140. évfordulója alkalmából. Tessely Zoltán országgyűlési képviselő Klebelsberg egy gondolatával kezdte beszédét, majd felhívta a figyelmet arra, hogy számtalan intézmény és közterület viseli a politikus nevét: oktatási reformjai ma is példaként állnak a döntéshozók előtt és erőt meríthetnek belőle az iskolarendszer fejlesztésekor.

 

Dr. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kiemelte, hogy ?fontos gondolata volt Klebelsberg Kunónak, hogy a demokráciát mindig a kulturális, az oktatási demokráciának kell megelőznie. Mindenkinek hozzá lehessen jutnia az oktatáson keresztül a tudományok legfrissebb eredményeihez, és minél szélesebb tudást birtokoljon, hiszen tudás, világnézet nélküli embereknek a demokrácia nem jelent akkora lehetőséget az egyenjogúságra, esélyteremtésre, mint azoknak, akik rendelkeznek ezzel a tudással, például más országok példájával. Ezért fontos számunkra a tudományos és oktatási demokrácia megteremtése.? Ugyanakkor számára az is fontos volt, hogy az elit oktatását európai szintre emelje ? ez a kettős figyelem emelte Klebelsberget más kultúrpolitikusok fölé.

 

Pető Hunor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotásának leleplezését követően az érdeklődők megtekinthették a Dabasi Halász-kastélyt, majd? pedig Podhorszki István, Kápolnásnyék polgármestere tartott pohárköszöntőt, amelyben kitért a család történetére is. L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára hozzátette: várhatóan májustól az épület galériaként és kulturális centrumként fog funkcionálni.

 

Fotó: Papp Eszter