Dohnányi Ernő óta nem volt olyan három pilléren álló zenésze Magyarországnak, amilyennek Kocsis Zoltánt ismerhettük: zongoraművész, karmester és zeneszerző. A Nemzeti Filharmonikusok élén Kocsis munkáját folytató Hamar Zsolt, valamint Dobszay Péter karmesterek vezényletével csupa olyan mű szólal meg november 6-án, amely jelképesnek tekinthető: vagy tartalma illik a megemlékezés gesztusához, vagy Kocsis Zoltán munkásságának egy-egy fejezetét idézi fel.
A műsort Beethoven G-dúr zongoraversenye nyitja, amely mindnyájunkban a fiatal, még szinte kamasz Kocsis varázslatosan garabonciás, lázadó alakját idézi fel: ezzel a kompozícióval nyerte meg 1970-ben a tizennyolc éves fiatalember a Magyar Rádió Beethoven-zongoraversenyét. Nem véletlen, hogy ezt a darabot éppen a rendkívüli orosz zongoristafenomén, Gyenyisz Kozsuhin tolmácsolja, hiszen őt éppen a Kocsis vezényelte Nemzeti Filharmonikusok meghívottjaként ismerhette meg néhány éve Budapest közönsége.
Sáry László zeneszerző új munkája, a Kocsis Zoltán emlékének ajánlott Sinfonia concertante zongorára és zenekarra tiszteletadó kompozíció, amelyről a komponista eképp beszélt: ?Tudtam, hogy nem gyászzenét, nem valamiféle szomorú hangulatú művet fogok írni. Nem akarom elsiratni, hiszen bennem elevenen él. Van egy kottám, amelyet még régebben mutattam Zolinak. Úgy éreztem, ebből kell megírnom az emlékzenét úgy, hogy a zongora főszólam szerepét töltené be.? A koncertet a kocsisi repertoár legfontosabb fejezete, Bartók zárja, de nem akárhogyan: a négy zongoradarab mindegyike a zeneszerző nagy apostolának kongeniális hangszerelésében öltött új, a bartóki szellemhez méltó szimfonikus alakot.
A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben hallható koncertet 18:00 órai kezdettel vetítés előzi meg, amelyen a 2015-ben előadott két Richard Strauss-mű, A béke napja és a Daphné Kocsis Zoltán által vezényelt bemutatójáról készült film tekinthető meg.
https://www.mupa.hu/program/komolyzene-opera-szinhaz/kocsis-zoltan-emlekkoncert-2017-11-06_19-30-bbnh