Kocsis Zoltánra emlékezik a Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Egyéb

Kocsis Zoltánra emlékezik koncertjével a Nemzeti Filharmonikus Zenekar november 6-án a budapesti Müpában.

Kocsis Zoltán, aki zongoraművészként, zeneszerzőként, pedagógusként és karmesterként egyaránt beírta nevét a magyar zenetörténet könyvébe, 2016. november 6-án hunyt el hatvannégy éves korában. A művész 1997-ben vette át az Állami Hangversenyzenekar vezetését, amely irányításával – Nemzeti Filharmonikus Zenekarként – néhány év alatt világklasszis együttessé fejlődött.     

A pénteki hangverseny minden száma a nagy művész tevékenységének egy-egy fejezetére utal. Elsőként Cser Ádám vezényli az Egmont-nyitányt. A mű forradalmi hangja illik Kocsis emlékéhez, a fiatal pianistát vérbeli zenei lázadóként ismerte meg a hetvenes évek közönsége.

Kocsis Zoltán elhivatott Liszt-előadó volt, sokoldalúsága, a magyar zeneéletben játszott „mindenesi" szerepe is sokban emlékeztet a nagy 19. századi zeneszerző-zongoraművész-karmester-pedagógus alakjára. Ezért ezen az estén Liszt művei állnak a középpontban Kovács János vezényletével. Elsőként Liszt rendhagyó zongoraversenye, a Haláltánc szólal meg Balog József szólójával, a zongoraművész maga is fellépett Kocsis Zoltán vezényletével.     

Ezután előbb Liszt Ave Mariája hangzik el, majd ugyanez a mű Kocsis átiratában csendül fel, arra emlékeztetve, hogy a zeneszerző Kocsis nagy elődjeit – Bartókot, Kodályt, Debussyt, Rahmanyinovot – szolgálta átirataival. A koncert Beethoven VII. szimfóniájával zárul.

Kiemelt kép: Nemzeti Filharmonikus Zenekar Facebook