(MTI) - Az MNB a "Kodály Zoltán születésének 125. évfordulója" elnevezéssel kibocsátott, Gáti Gábor szobrászművész által tervezett emlékpénzzel tiszteleg a világhírű zeneszerző, zenetudós, népzenekutató, zenepedagógus emléke előtt. Az MNB mindig olyan eseményhez kapcsolódóan bocsát ki emlékérmét, amely kiemelkedően kapcsolódik a magyarsághoz, magyar értékeinkhez.
A törvényes fizetőeszköznek számító érme előlapján a köztelező éremképi elemek - 5.000 Ft értékjelzés, Magyar Köztársaság felirat, Bp. verdejegy és a 2007-es kibocsátási évszám - mellett fő motívumként fonográf szerepel néhány kottalappal, utalva Kodály Zoltán népdalgyűjtői tevékenységére. Az érme hátoldalán Kodály portréja, továbbá aláírása, születési és halálozási évszáma, valamint a tervező mesterjegye szerepel. Az érméből tízezer darab készül, ebből hatezer tükörfényes kivitelben.
Az emlékbélyeg kibocsátása kulturális misszió a Magyar Posta részéről - mondta Rácz Tamásné, a Magyar Posta Zrt. Kelet-Magyarországi Területi Igazgatóságának vezetője, aki lepecsételte és forgalomba hozta a 200 forint névértékű alkalmi bélyeget. A Dudás László grafikusművész által tervezett bélyegen, a több évtizedes gyűjtőmunkára utalva, a gramofonnál dolgozó Kodály Zoltánt örökítették meg. Az alnyomaton kottarészlet látható, míg a háttérben éneklő emberek szerepelnek.
A bélyeghez tervezett alkalmi borítékon Kodály Zoltán tanítás közben látható, amint kottát ír a táblára. A kibocsátás napján használt alkalmi bélyegző grafikáját a szolmizációs jelek adják. A bélyeget négyszázezer példányban bocsátotta ki a Magyar Posta.