Költészet napja országszerte

Egyéb

Szolnokon irodalmi programot szervez április 9-én a Szolnoki Művésztelep, valamint a Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény. A művésztelepen ? csapadékos időjárás esetén a könyvtárban ? tartandó eseményen elsősorban szolnoki és megyei kötődésű művészek olvasnak fel, mondanak verseket, zenélnek, énekelnek. Az eseményen fellép mások mellett Zelei Gábor és Váry Károly színművész, Jenei Gyula költő saját versét olvassa fel, Dinnyés József zeneszerző, előadóművész irodalmi estet tart az érdeklődőknek. A szervezők várják azokat az irodalomkedvelőket, akik szívesen mondanák el kedvenc verseiket vagy akár saját alkotásukat is.

Számos rendezvény színesíti a költészetnapi programokat Miskolcon, Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelyén. József Attila 1933-ban a Lillafüreden tartott írókongresszus idején írta meg a magyar líra egyik legismertebb költeményét, az Ódát, erre emlékeztet a Palotaszálló függőkertjében az emléktábla és a költő 2005-ben felavatott szobra, Varga Éva alkotása is ezt idézi a függőkertben, a Költészet teraszán. Itt minden évben, miként most is, a költő születésnapján, április 11-én találkoznak írók és olvasók, költők és verskedvelők. Az Ódát ezúttal Balázs István előadóművész szavalja el, és versek kíséretében pedig mindenki elhelyezheti az emlékezés virágait József Attila szobránál. A költészet napja alkalmából köszönti Miskolc idén március 15-én Kossuth-díjjal kitüntetett költőjét, Serfőző Simont, a Serfőző Simontól, Serfőző Simonról című műsorral, amelyet április 13-án rendeznek meg a Miskolci Nemzeti Színházban.

Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központ kávézójában ? a nemzetközi költészet napi kezdeményezéshez hasonlóan ? április 11-én verssel lehet fizetni egy kávéért. Bárki beviheti 10 és 18 óra között kedves versét, akár saját szerzeményét is, amelyeket közzétesznek a kávézóban. A központ költészet napjához kapcsolódó programja lesz április 8-án Földes László, azaz Hobo Halj meg és nagy leszel című előadása, április 13-án a piactéri közösségi házban pedig Závada Péter költővel találkozhatnak az olvasók. Az Illyés Gyula Megyei Könyvtárban április 11-én délután Kovács Gábor szekszárdi zenész megzenésített verseket játszik 20. századi és kortárs magyar költőktől. Az Ének, hajolj ki ajkamon című összeállításban mások mellett Babits, József Attila, Pilinszky versei hangzanak el, és a Balassi-kard kitüntetést elnyert költők műveiből is válogat az előadó.

Pakson a Kincskereső Gyermekkönyvtárban Gyulai István paksi zenész ad verses-zenés műsort diákoknak, április 13-án pedig Lackfi János költő lesz Csengey Dénes Kulturális Központ vendége.

Sétáljunk együtt a versek útján! címmel szerveznek programot Salgótarjánban a költészet napján. A nógrádi megyeszékhelyen április 11-én 11 órakor a Balassi Bálint Megyei Könyvtár főbejáratánál találkoznak a résztvevők és ?versállomásokon? át érkeznek meg a Fő téri Radnóti-szoborhoz.

Pásztón versmaratont rendeznek április 11-én a Teleki László Városi Könyvtárban, ahol óvodáscsoportok, iskolás osztályok, felnőtt csoportok és magánszemélyek olvasnak, mondanak verset.

Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész József Attila versei ihlette képeiből nyílik kiállítás április 11-én, a költészet napján Szombathelyen, a Berzsenyi Dániel Könyvtárban. A tárlat május 10-ig tekinthető meg. Kelemen Zoltán, a Weöres Sándor Színház színművészének Középkorom című verseskötetét mutatja be Fűzfa Balázs irodalomtörténész, Szabó Tibor színművész és Völgyi Attila gitárművész közreműködésével április 12-én 18 órától a szombathelyi színház Krúdy Klubjában.

Szentgotthárdon, a színházban április 9-én 17 órától Jókai Anna Kossut-díjas írónő osztja meg gondolatait közönségével, előadásának címe: káosz és rend. Ezt követően Csuk Ferenc költő Álmok verseimben ? A női szépség című verseskötetét mutatják be.

Celldömölkön április 8-án 18 órától a Kresznerics Ferenc Könyvtárban a Kemenesaljai Berzsenyi Asztaltársaság irodalmi estjén bárki felolvashatja, elszavalhatja kedvenc versét.

 

Irodalmi előadóestekkel és különleges programokkal ünneplik a költészet napját Zala megyében. A rendezvénysorozat Zalakaroson, az Igricek Együttes közreműködésével tartott verses-zenés műsorral kezdődik el április 8-án. A zalai megyeszékhelyen, Zalaegerszegen április 9-én bemutatják a Tarantella című színházi előadást Kaj Ádám rendezésében: a 19. század elején, egy dunántúli birtokon játszódó képzeletbeli történet Dukai Takách Judit költőnő és Lónyai Erzsébet ? Psyché ? találkozását meséli el. A költőnőt Bilicsi Mónika személyesíti meg, Psziché ? a cigány-grófnő ? szerepében pedig Vámos Vicát láthatja a közönség.

Tizenkét és huszonnégy órás versfelolvasással is köszöntik Szegeden a költészet napját és egyben József Attila születésének 111. évfordulóját. Csaknem tizenöt évvel ezelőtt az akkor még működő Impala házban Balog József színész, újságíró és Darvasi László író hatórás fölolvasással tisztelgett a költészet napja előtt. Két esztendeje a páros újraélesztette a kezdeményezést a szegedi művészmoziban, a Grand Caféban, ahol aztán egyre nagyobb sikere támadt a fölolvasásoknak, melyeken fiatal, magyar költők művei éppúgy szerepeltek, mint klasszikusok versei. Idén már egy teljes napon keresztül, péntek éjfélétől szombat éjféléig olvasnak föl, ahol minden óra határozott tematikával bír majd. Az április 8-hoz, a nemzetközi roma naphoz kapcsolódva a felolvasás roma költők műveivel, illetve a cigányság kultúrájához kapcsolódó írásokkal kezdődik. Később pedig lesz Ilia Mihály-óra, Tiszatáj-óra, Szilasi László-óra, erotikus óra, szegedi költők órája, Baka István Farkasok órája, tiltott versek órája, tudósok órája, gimnazisták órája, mese-óra, közéleti óra, sok vendégolvasó, zene- és filmalátét.

A költészet napján, április 11-én az egyetem kulturális irodája hívja közös verselésre az irodalomkedvelőket: Szent-Györgyi Albert szobránál óránként váltják egymást különböző egyetemi és városi szervezetek, csapatok, közösségek. Minden órának lesz ?versőre?, aki szervezi a verselés folyamatosságát. A szavalásba bárki bekapcsolódhat egy-egy vers erejéig az egyetem egykori diákját, József Attilát is megidéző rendezvénybe.

Forrás: MTI/Kultúra.hu