Kommunikációs központot létesít a veszprémi érsekség

Kultpol


veszprem_biro-giczeypalota.jpg
A veszprémi Bíró-Giczey palota

(MTI) - Május elsejétől az érseki palotát is azért nyitottuk meg a látogatók előtt, hogy legyen élet a várban, s a látogatók megnézhessék az itteni páratlan értékeket - mondta Márfi Gyula veszprémi katolikus érsek. Akik betérnek az érseki palotába, s majdan a kommunikációs központba, talán közelebb kerülnek a katolikus egyházhoz, egyáltalán a kereszténységhez is - tette hozzá az érsek, nem titkolva céljukat.

   
Szavai szerint "remélhetően ez nem csak egy turisztikai és kulturális központ, hanem otthon is lesz, ahol a látogatók jól érzik majd magukat, s nem csak enni és inni tudnak, hanem filmeket, kiállításokat nézhetnek meg, információkhoz és ajándékokhoz juthatnak. A Szalézi Szent Ferenc Kommunikációs Központ remélhetően bizonyos missziót tud majd betölteni a város, az egyház, sőt a magyar haza javára - fogalmazott az érsek.
   
Navracsics Tibor kijelölt miniszterelnök-helyettes nagyon fontosnak nevezte, hogy a veszprémi várban legyen egy olyan közösségi tér, amely a "közösségeknek otthont ad, és közösségeket szervezhet", hiszen a Veszprémet kedvelők számára a jövőben az egyik fontos "referenciapont lehet". Nem tudhatjuk, hogy hány világhírűvé, mostanra már fogalommá vált kirándulópont "kezdte így a pályáját; egy jó ötlettel, egy jó pályázattal, egy jó beruházással" - fogalmazott Navracsics Tibor, a város országgyűlési képviselője.
   
Véleménye szerint Veszprém, annak ellenére, hogy a Dunántúl központi részén található, mégsem játszik még ott központi szerepet. "Itt egy óriási lehetőségünk nyílik arra, hogy Veszprém elfoglalja az őt megillető központi helyet" - fűzte hozzá.
   
Az a Bakony-Balaton régió, amelyről már "több éve beszélünk, s amelyet sokan kinevetnek, mások meg rossznak is tartanak, a megvalósulás küszöbén áll; Veszprém földrajzi fekvéséből adódóan foghatja össze a Bakony mint hegység, s a Balaton mint édesvízi tó előnyeit, turista-attrakcióit - mondta Navracsics Tibor, megjegyezve: megvalósítva ezzel egy hosszabb turistaszezont, egy nagyobb turista-attrakciót, s a térség gazdasági növekedése szempontjából is jelentőssé válhat ez a beruházás. Rámutatott arra, hogy ez a fejlesztés "új csatornát nyit a magyar turizmus számára is, nevezetesen a vallási turizmusét, amely Nyugat-Európában virágzó ágazata a turizmusnak".
   
Veszprém, mint az "egyik legősibb magyar keresztény város találkozási pont lehet nem csak a Dunántúlon, s nem csak Közép-Európában, de egész Európában azok számára, akik kíváncsiak arra, hogy ez a város milyen kincseket tud felmutatni" - fogalmazott a kijelölt miniszterelnök-helyettes.
   
Pál Béla, a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke elmondta: olyan pályázaton nyerte el a legnagyobb támogatást - 750 millió forintot - a veszprémi érsekség, amely iránt a legnagyobb volt az érdeklődés; a 22 pályázó közül 10 nyert, s közülük négy volt Veszprém megyei, köztük a Szalézi Szent Ferenc Kommunikációs Központ létesítésére benyújtott projekt.
   
Szijjártó Orsolya projektmenedzser elmondta: az egyemeletes, több mint ezer négyzetméter alapterületű, 1733-ban épített barokk palotában - ahol egyedülálló freskók láthatóak - lesz majd több kiállítóhely, barokk fogadó- és vetítőterem, könyvtár, levéltár, az építtető Padányi-Bíró Márton püspök emlékszobája, ajándék- és könyvesbolt, számítógépszoba, hegedűkészítő látványműhely, kávézó és teázó, halimbai füvesház és gyógynövénykert, gyermekfoglalkoztató, továbbá a tetőtérben liturgikus kiállítást láthatnak majd az érdeklődők.