Erkel és a (Fil)harmónia

Zene


erkelferenc.jpg
Erkel Ferenc

Erkel Ferencre, a Himnusz megzenésítőjére, nemzeti operaszerzőnkre születésének kétszázadik évfordulóján az eredeti tervekkel ellentétben nem operaverseny rendezésével, hanem teljesen más, de színvonalában ugyanolyan rangú eseménysorozattal emlékezik a Filharmónia Budapest Nonprofit Kft. A Károlyi palotában szeptember 10. és 13. között az Erkel-napokon számos új oldaláról ismerhetjük meg a zeneszerzőt és a kort, amelyben élt. 10-én szinte teljesen ismeretlen Erkel-művek szólalnak meg, 11-én azok a fiatal énekesek lépnek fel, akik az áriaversenyre jelentkeztek, este a Pesti Magyar Színház művészei - köztük Őze Áron igazgató - adnak irodalmi estet. 12-én Portisch Lajos, kiválóan éneklő olimpiai bajnok ad húsz asztalon sakkszimultánt a jelentkezőknek és az ott lévő művészeknek, ugyanis Bogányi Gergely zongoraművész is közreműködik a sakk- és a zenés játszmában is. Este sakkbábuk (a Bánk bán és a Hunyadi László szereplői) elevenednek meg egy Erkel játszotta sakkparti erejéig az MR Gyermekkar tagjainak segítségével. 13-án a Károlyi-kertben, 16-án pedig a Filharmónia székesfehérvári bérletében az Erkel operahősnői köré szerkesztett nagyszabású operagála zárja a rendezvényt. 

A Korunk Zenéje fesztivál harminchat éves tradícióval rendelkezik. Az idén hat koncertből álló rendezvényt a huszonöt éve alakult Intermoduláció Kamaraegyüttes hangversenye nyitja szeptember 28-án a Festetics-palotában. "Amikor létrejött a csoport, úgy éreztük, nincs eléggé jelen az akkori komolyzenei életben az ensemble játékmód" - fogalmazott Tihanyi László, az Intermoduláció alapítója és egyik művészeti vezetője a szerdán tartott sajtótájékoztatón. "Azóta számos művet komponáltak ilyen együttesekre, mi több mint ötven ős- és körülbelül száz magyarországi bemutatóval büszkélkedhetünk." Szeptember 29-én Dukay Barnabás és Sáry László, az Új Zenei Stúdióból indult és azóta is lelki-szellemi közösségben lévő zeneszerzők születésnapi szerzőiestjére kerül sor a Felsővízivárosi Szent Anna templomban. Október 1-jén folytatódik az Apák és fiúk sorozat, ezúttal Kósa György és Kósa Gábor művei hangzanak el a Nádor teremben. Október 3-án fiatal művészek, 4-én az EAR Együttes játszik ugyanott. A rendezvény fénypontja október 8-án a Thália Színházban lesz, ahol a világhírű Strasbourgi Ütőegyüttes lép fel. Műsorukon többek között Iannis Xenakis Pléiades című monumentális műve hangzik el, a kifejezetten ehhez a darabhoz készült hangszereken.

Az Budapesten rendezett őszi bérlet koncertjeit Kocsis Zoltán és Sergej Krylov szonátaestje nyitja szeptember 26-án, de folytatódnak a vidéki sorozatok, az ifjúsági és felnőtt koncertek is. Győr, Szombathely, Székesfehérvár, Veszprém, Zalaegerszeg, továbbá Vásáry Tamás, a Bartók Vonósnégyes, Hegedűs Endre, Rolla János - felsorolni is nehéz, hogy ki mindenki játszik majd az ország több településén. "A Filharmónia vidéki sorozatai során, évente több mint száz eseményen, több ezer fiatal és felnőtt ismerheti meg a komolyzene értékeit az ország legkisebb településein is - ez az egyik legfontosabb cél, amiért nap mint nap dolgozunk" - zárta a sajtóeseményt Igric György, a Filharmónia Budapest Nonprofit Kft. igazgatója.

http://www.filharmoniabp.hu/