Jazz a Szigeten

Zene


144173_normal_67909_harcsa_veronika_nemze1.jpg
Harcsa Veronika

2008-ban Miles From India címmel napvilágot látott egy dupla album. A hátterében az áll, hogy a Miles Davis: The Complete On The Corner Sessions kiadásán dolgozó (producer) Bob Belden "rácsodálkozott": Miles Davis 1972-től 74-ig indiai hangszereseket hívott a zenekarába. Belden ezután a Four Quarters lemezkiadót vezető indiai származású Yusuf Gandhihoz fordult, aki azonnal partnerré vált abban, hogy egykori muzsikusai indiai zenészek társaságában idézzék meg Miles Davis szellemét. A Sziget nulladik napján a Világzenei Nagyszínpadon a Miles Davis-életműnek főleg ez a 1972-től 74-ig tartó fejezetét idézik meg. Tizenkét olyan - amerikai és indiai - muzsikus fellépésével, akiknek a többsége Miles Davis kiválasztottja volt, akik együtt játszhattak vele, és akik Miles halála után a kortárs jazz meghatározó alakjaivá váltak.

 
A teljesség igénye nélkül elmondható, hogy a világ egyik legjobb tablásának tartott Badal Roy Ornette Coleman, Don Cherry, Pharoah Sanders, John McLaughlin és Dizzy Gillespie együtteseinek is a tagja volt; a tenorszaxofonos Bill Evans a fúziós jazz egyik mérföldkövének tartott Mahavishnu Orchestrában játszott; Darryl Jones Mike Stern, John Scofield, Herbie Hancock, Sting, Madonna, Eric Clapton lemezein is hallható, 1993 óta pedig a Rolling Stones basszusgitárosa; a billentyűs Robert Irving III David Murray, Wallace Roney és Lenny White társaságában is játszott, de ennél fontosabb, hogy Davis haláláig, tizenkét éven át "jobbkeze" volt; a dobos Ndugu Chancler Freddie Hubbard, Carlos Santana és Herbie Hancock oldalán bizonyított; az altszaxofonos Rudresh Mahanthappa pedig évek óta az egyik  legfényesebb új csillaga a jazznek a Down Beat szaklap szerint. S végül - de nem utolsó sorban - szót kell ejtenünk a fiatal, Grammy-díjas trombitás Nicholas Paytonról is, akit a neo-bop egyik legmarkánsabb alakjaként jegyeznek, aki már tizenkét albumot jelentetett meg, és olyan nagyságrendű muzsikusokkal játszott, mint Elvin Jones, Eddie Henderson, Wynton Marsalis, Joshua Redman és Joe Henderson.   
 

budapestjazzorchestra_byrevizoronlinehu.jpg
Budapest Jazz Orchestra

Szintén a nulladik nap jazz felhozatalához tartozik, hogy a magyar jazz nagy összefogása keretében a honi jazzélet legismertebb alakjai fognak majd hangszert a "magyar jazz napján" a Világzenei Nagyszínpadon, így - többek között - László Attila és barátai Harcsa Veronikával és Emilióval kiegészülve, Babos Gyula, Csepregi Gyula, a Modern Art Orchestra, a Morgan Workshop vagy a Budapest Jazz Orchestra. Aznap este Budapest Jazz Klub szípadán Szakcsi Lakatos Béla, Binder Károly, Borbély Mihály, Vukán György, Berkes Balázs, Kőszegi Imre vagy a Csanyi-Lattmann Quartet és még sokan mások folytatják.

 
És ezzel még nem ért véget a jazz a Szigeten, a Budapest Jazz Klub helyszínén megannyi izgalmas produkció várja a műfaj rajongóit.
 
A zenekarvezető Maarten Ornstein már pályája elején bizonyította zenei jártasságát jazz, és komolyzenei együttesekben egyaránt, valódi egyéniségét azonban csak saját projektjével; D.A.S.H.! névre keresztelt zenekarában tudta kibontakoztatni. A kortárs gondolkodásmódon nyugvó, magát Funk/Freestyle/Progressive-nek tituláló energikus csapat zenéjének összetettségében percről percre érezhetjük a zeneszerző színházi produkciókon és nagyszabású performenszeken tökéletesített mindennemű zenei klisével dacoló, kreatív hallásmódját.
 

lianecarroll_bybbccouk.jpg
Liane Carroll

Ma már nemcsak számos kritikus, de a brit jazzközönség jelentős része is Liane Carrollt tartja a szigetország legjobb jazzénekesnőjének. Nyár elején hazai rajongói már találkozhattak a brit énekesnővel a Budapest Jazz Clubban, vidám és közvetlen hangulatú koncertjét most a szabad ég alatt élvezhetjük. Júniusi fellépésétől eltérően ezúttal állandó partnereivel, Roger Carey basszusgitárossal és Mark Fletcher dobossal lép színpadra.

 
Igazi dream team formáció. A többszörös DMC bajnok Andrew J válogatott lemezei tökéletes alapot biztosítanak Kaltenecker Zsolt mesteri billentyűjátékának és Harcsa Veronika jellegzetesen bájos hangjának. A három előadó neve önmagában is garancia egy-egy nívós produkcióra, így azonban fejben is könnyen kiszámolható, hányszoros élményre számíthatunk.
 
A Zuboly plays Jazz kibővült formációjában a magát zeneközelítőként, music navigátorként definiáló Ágoston Béla, Busa István az Irie Maffia és a Gimmeshot kollektiva költő-rappere Benke Ágoston Félix a morvai csángó legény mellett Rubik Ernő Zoltán, Hárságyi Péter és Kovács Zoltán kísérleteznek a népi bootleggel. Keresik azokat a dallamokat, amelyek megtalálják a közönséget, amin keresztül a közönség megtalálja őket, amit egyből énekelni kezd mindenki, és megmozdulnak a lábak.