Kadosa-emléktábla Budapesten

Zene

(MTI) - A táblát állító Budapest Főváros Önkormányzata nevében Schiffer János főpolgármester-helyettes az ünnepségen arról beszélt, hogy Kadosa Pálnak nem kerek évfordulón avatják a táblát, mert a zeneszerzőnek már a 103. születésnapja lesz az idén, de az a lényeg, hogy az emléktábla jelezze annak az embernek a lakhelyét, aki hozzátartozik a város szelleméhez, történetéhez.
A tanítványok nevében Schiff András világhírű zongoraművész emlékezett Kadosa Pálra. Elmesélte, hogy a Farkasrétről a 8-as autóbusszal jött zongoraórára Kadosa tanár úrhoz, mert otthona nyitva állt növendékei előtt. Lakása olyan volt, mint egy oázis Közép-Európa közepén, egy igazi európai otthon, hatalmas könyvtárral, gyönyörű bútorokkal, műtárgyakkal. Schiff András azt hangsúlyozta, hogy Kadosa Pál több volt, mint zongorista: ő muzsikus volt, igényes és jó ízlésű. Tanítványaira úgy vigyázott, mint egy jóságos nagyapa, őt is figyelmeztette, hogy hideg időben hordjon sapkát, mert gyorsan ki fog hullani a haja.
Az emléktáblát megkoszorúzta a fővárosi önkormányzat nevében Schiffer János, a tanítványok nevében Schiff András, és több zenei szervezet képviselője.
Kadosa Pál nevelt lánya, Orbán Júlia az esemény után meghívta az egybegyűlteket a zeneszerző lakásába, ahová megilletődötten lépett be Schiff András, aki az MTI-nek elmondta, hogy 30 évvel ezelőtt járt ott utoljára, és minden úgy van a helyén, mint régen volt.
Orbán Júlia az MTI-nek elmondta, hogy az édesapja koncentrációs táborban halt meg, édesanyja, Szabó Márta Kadosa tanítványa volt, és 1948-ban összeházasodtak.
Kadosa Pál a ma Szlovákiához tartozó kisvárosban, Léván született, és ott a tiszteletére évente megrendezik a zeneiskolásoknak a Kadosa-versenyt. A Zeneakadémián a kor legnagyobb muzsikusaitól tanult: zongorát Székely Arnoldtól, Keleti Lilitől, kamarazenét Weiner Leótól, zeneszerzést pedig Kodály Zoltántól. Még nem volt 20 éves, amikor I. zongoraszvitjével zeneszerzőként is bemutatkozott. Kadosa 1928-ban alapító tagja volt a Modern Magyar Muzsikusok egyesületének, később az Új Magyar Zeneegyesületnek, és tanára a legendás Fodor zeneiskolának.
A második világháború idején Kadosa Pált megfosztották a tanítás lehetőségétől és munkaszolgálatba hurcolták. Szerencsére hazatért, és 1945-től a Zeneakadémia zongora tanszakának tanára, majd vezetője lett.
Nevelt lánya elmondása szerint az Egyesült Államokban elhunyt Bartók Béla helyét és tanítványait kapta meg, mint Rados Ferenc, Kurtág György, a Salzburgban élő Losonczy Andor, később az ő növendéke volt többek között Jandó Jenő, Kocsis Zoltán, Ránki Dezső és Schiff András. A tanítás mellett nyolc szimfóniát, számos versenyművet, kamara-, zongora- és kórusművet komponált.