"A repertoáron tartott darabok száma mindenképpen csökkenni fog a jövő évadban" - mondta az Opera ez év végéig kinevezett ideiglenes vezetője, akit Hiller István miniszter január 1-jétől kezdődően újabb hat hónapra felkért az intézmény irányítására.
A létszámleépítésről szólva Vass Lajos kiemelte: a korábbi főigazgató, Hegyi Árpád Jutocsa 143 dolgozó elbocsátását tervezte a szakszervezet és a Közalkalmazotti Tanács egyetértése nélkül. A jelenlegi eset annyiban más, hogy a döntés alaposan előkészített, a leépítés elvének megtárgyalása, és a személyekről szóló egyeztetés után született. A színház 98 dolgozójától válik meg, felmentéssel 94-en, közös megegyezéssel 4-en távoznak az intézményből - tette hozzá.
Rámutatott: ez a döntés nem jelenti azt, hogy nincs szükség további leépítésre, de nem lehet hirtelen ennél több embert elküldeni, hiszen az Operának működnie kell.
Vass Lajos emlékeztetett arra, hogy egy évvel ezelőtt 89 dolgozót már elbocsátottak az engedélyezett létszám túllépése miatt, így a mostani 98 fős leépítéssel együtt másfél év alatt mintegy 200 dolgozótól vált, illetve válik meg az intézmény.
Mint elmondta, a további leépítés többek között annak függvénye, hogy az Erkel Színház május végi bezárása után lesz-e másik játszóhelye az intézménynek.
Hangsúlyozta: a cél az, hogy találjon ilyen helyszínt, de ha a jövő évben ez nem sikerül, akkor újabb, 50-80 fő közötti létszámleépítés válik szükségessé.
A kiesett játszóhely pótlására a minisztériummal közösen dolgoz ki koncepciót az intézmény, de az előadások jelentős részét át kell vinni az operaházba - mondta a miniszteri biztos.
Vass Lajos kiemelte: nincs olyan méretű színpad, ahol az operákat eljátszhatnák, ezért várhatóan koncertszerű előadások lesznek a Zeneakadémián, vagy a Művészetek Palotájában, ahol a színházteremben kamaraoperaként is előadhatók bizonyos darabok, esetleg a Thália Színháztól is bérelhetnek termet. Más alternatív megoldások is szóba jöhetnek az anyagi lehetőségektől függően.
A magyarországi opera-játszásról szólva elmondta: tárgyalnak arról, miként lehetne színesebb a paletta, például a vidéki operatagozatok megerősödésével.
Vass Lajos kiemelte: az Opera előadásait a két játszóhelyen mintegy 470 ezren látogatták a tavalyi évadban, ezt egy épület nem tudná befogadni. Az operaházban legfeljebb 240 előadást tarthatnak egy évadban.
Kitért arra, hogy jelenleg nincs ügyvezető igazgatója az Operának, mert az intézmény korábbi vezetése a Szervezeti és Működési Szabályzatban megszüntette ezt a pozíciót. Tervéhez, hogy január 1-jétől új ügyvezető igazgatója lehessen az intézménynek, új SZMSZ-t kell elfogadnia a minisztériumnak. Ezzel párhuzamosan a kollektív szerződésen is dolgoznak; december 31-ig újat készítenek.
A miniszteri biztos sajtóhírekre reagálva tájékoztatott arról, hogy Megyeri Lászlónak két szerződése volt az Operával: a gazdasági tanácsadóit közös megegyezéssel megszüntették, de modernizációért felelős tanácsadóként december 31-ig szól a megbízatás.
Gazdasági tanácsadónak Szabó Attilát, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar gazdasági igazgatóját kérte fel december 31-ig terjedően Vass Lajos.
"Minden átalakítás eleinte befektetést igényel: elsősorban kristálytiszta elképzelés kell hozzá, de akkor se megy azonnal, és nem megy pénz nélkül. Ezért ebben az időszakban több pénzre lenne szüksége az operaháznak" - hangsúlyozta.
Hozzátette: az állam biztosítja az Operának a végkielégítésekre a megfelelő összeget, és az esetleges további létszámleépítésekre is garantálnia kell a pénzt.
A Magyar Állami Operaház a terv szerint jövőre - az idei évhez hasonlóan - várhatóan 5,3 milliárd forintot kap működéséhez, amely a feladatokhoz és az adóságokhoz képest nem elegendő - mutatott rá.