Schiff András Magyarországon

Zene

Schiff András 1953-ban született Budapesten. Öt éves korában Vadász Erzsébet irányításával kezdett zongorázni. Tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta, ahol Kadosa Pál, Kurtág György és Rados Ferenc voltak professzorai, majd Londonban George Malcolmnál tanult.

Pályájának kiemelkedő részét képezik zongoraestjei; különösen Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin, Schumann és Bartók ciklusai. 2004-től 2006-ig kronológiai sorrendben adja elő Beethoven 32 zongoraszonátáját.

Dolgozott a világ szinte minden jelentős zenekarával és karmesterével, elsősorban Bach, Beethoven és Mozart zongoraversenyeit tolmácsolja zongoristaként és karmesterként is.

1999-ben megalapította saját kamarazenekarát, a ?Capella Andrea Barca-t?, amellyel karmesterként és szólistaként is dolgozik, miként a londoni Philharmonia Zenekarral és az Európai Kamarazenekarral is. Rendszeres vendége továbbá a Philadelphia Zenekarnak, a Los Angeles-i Filharmonikus Zenekarnak, a drezdai Staatskapelle-nek, a Budapesti Fesztiválzenekarnak és a Birminghami Szimfonikus Zenekarnak. A 2000-es Bach évben a zeneszerző számos művét vezényelte, köztük a Máté-passiót. 2001-ben a ?Cosi fan tutte? koncertszerű előadását irányította a vicenzai Teatro Olimpicoban, illetve az Edinburgh-i Fesztiválon. 2003 tavaszán Bach h-moll miséjét vezényelte Winterthurban (Winterthuri Zenei Kollégium), 2004-ben pedig Londonban tűzték műsorra a művet a Philharmonia Zenekarral.

Gyermekkora óta szívesen játszik kamarazenét. 1989 és 1998 között a Mondsee Musiktage ? kamarazenei fesztivál ? művészeti vezetője volt, majd 1995-ben Heinz Holligerrel közösen megalapította a svájci Kartause-Ittingen-ben az Ittinger Pfingstkonzerte fesztivált. 1998 óta a Teatro Olimpicoban rendez hangversenysorozatot ?Omaggio a Palladio? címmel. 2004-től meghatározó szereplője a Weimari Művészeti Fesztiválnak.

Schiff András számos kitüntetésben részesült: 1991-ben Bartók-díj, 1994-ben a düsseldorfi Robert Schumann Társaság Claudio Arrau Emlékérme, 1996. márciusában a Kossuth-díj. 1997. májusában a legfontosabb dán kulturális díjjal, a ?Leonie Sonnings Music Prize-zal? tüntették ki. 2003-ban Vicenzaban az Arany Palladio-díjat, Brémában pedig a fesztivál díjat kapta meg.