Káli Gábor távozott a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek éléről

Zene

Távozott a Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) zeneigazgatója, Káli Gábor. A karmesterrel hosszú távon számoltak, ő viszont másként képzeli jövőjét.

Káli Gábor Fotó: Ludwig Olah
Káli Gábor. Fotó: Ludwig Olah

A gyermekkart, az énekkart és a szimfonikus zenekart irányító szakember utódját hamarosan megnevezik. A változás ellenére a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara gőzerővel készül telt házas, hagyományos újévi koncertjére a Zeneakadémián – tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Iroda pénteken közleményben az MTI-t.

Azt írták: a közmédia égisze alatt működő MRME neve egyet jelent a klasszikus zene legmagasabb minőségével. Az együttes jelenleg is készül az öt évvel ezelőtt hagyományteremtő céllal életre hívott Újévi nyitányra, amelyen a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát a nemzetközi szinten elismert magyar karmester, Héja Domonkos, az augsburgi Állami Színház fő-zeneigazgatója dirigálja. A hangverseny szakmai nívóját jelzi, hogy a jegyek hónapokkal az esemény előtt elfogytak.

„Az MRME a tőle megszokott magas színvonalú munkát a jövőben új zeneigazgatóval tervezi. Káli Gáborra zeneigazgatóként hosszú távon számított az együttes, ő azonban korábbi döntését megváltoztatva új szakmai kihívást keresett, és távozott az MRME éléről. A közmédia garantálja, hogy az egykori alapító, Dohnányi Ernő örökségéhez méltó, kiváló szakember kerül a közmédia zenei együtteseinek élére” – áll a közleményben.

Az MRME új zeneigazgatójának személyét a közeljövőben jelentik be.

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara november végétől december közepéig Birmingham, Edinburgh, Perth, Middlesbrough, Coventry, Bristol, Sheffield és London koncerttermeiben mutatkozott be. A nagy-britanniai koncertsorozatról december 29-én látható összefoglaló az M5-ön. A Liszt-harmóniák Londonban – A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara Nagy-Britanniában című filmből kiderül, milyen jelentősége van annak, hogy az együttes húsz év után újra az Egyesült Királyság legnevesebb koncerttermeiben léphetett fel vezető karmestere, Riccardo Frizza vezényletével, továbbá olyan nemzetközi hírű zongoraművész társaságában, mint a brit klasszikus zenei élet egén üstökösként feltűnő Jeneba Kanneh-Mason. De azt is megtudhatják a nézők, mit jelent az együttes tagjai számára Kodály és Liszt műveit játszani külföldön, mit gondolnak a munka iránti alázatról, a zenélés szépségéről, és mi tartja őket akár évtizedeken át a zenekarban.