Tihanyi-ősbemutatót is tartanak a Bartók Béla Emlékházban

Zene


BartokBelaEmlekhaz.jpg
A Bartók Béla emlékház

A műsor egyik pillérét egy Kodály- és egy Bartók-mű képezi: az op. 8. Csellószonáta harmadik tétele, illetve a Tíz könnyű zongoradarab (BB 51) ötödik része, az Este a székelyeknél. A hangverseny második pillérét olyan kortárs magyar szerzők kompozíciói alkotják, mint Sugár Miklós (Felhő-variációk, 1985) és Hollós Máté (Ünnepi albumlap, 1992), illetve - a hangverseny különlegességeként - ősbemutatóként hangzik el Tihanyi László Clausula című szólógordonkára írt kompozíciója, mely Szabó Péter gordonkaművész felkérésére készült ebben az évben.

 
E két pillér közé két középnemzedékbeli, pár éve elhunyt zeneszerző művei kerülnek. Mindketten erdélyi származásúak voltak és baráti kapcsolatban álltak egymással. Egyikük Szőllősy András, akinek Paesaggio con morti per pianoforte (Tájkép halottakkal) című zongoraműve hangzik el, másikuk Szabó Csaba, aki idén lenne 73 éves. Szabó Csaba két fiatalkori kompozíciója szerepel a hangverseny műsorán: a Kürt-szonatina és az eredetileg hegedűre és zenekarra készült koncertrondó, az Opus Parvuum Musicale hegedű-zongora átirata; emellett felcsendül az 1973-ban szólózongorára készült Parlando, giusto e corale per pianoforte című kompozíció is.
 
A koncertet a 2004 decemberében alakult, az idén öt éve működő Szabó Csaba Nemzetközi Társaság szervezi és támogatja, amely a névadó, a XX. század második felében kibontakozó romániai magyar zeneszerző-iskola egyik meghatározó alakjának emlékét ápolja. A hangverseny közreműködői: Koppándi Jenő (hegedű), Szabó Ildikó, Szabó Péter (gordonka), Bereczky Dávid (kürt), Kollár Zsuzsa, Lénárt Ágota (zongora).