A MODEM 2012 szeptemberétől az Európai Unió támogatásával megvalósuló projektje keretében az intézményben korábban kialakult szakmai hagyományokra és tapasztalatokra építve kompetenciafejlesztő szakköröket, foglalkozássorozatokat indított a képzőművészet, a fotózás és a kísérleti filmezés témakörében.
A helyi és országosan elismert művészek és gyakorlati szakemberek bevonásával megvalósított képzések keretében a projekthez kapcsolódó debreceni általános- és középiskolák tanulói a kreatív iparágakban nélkülözhetetlen szakmai és gyakorlati tudáshoz jutottak hozzá, vizuális érzékük, látásmódjuk fejlődött és az alkotási folyamathoz szükséges mértékben nyitottabbá váltak.
Fénylesők |
A kétéves program tanulságait összegezve, annak lezárásaképp a MODEM kétnapos konferenciát szervez a kreativitás és múzeumpedagógia, múzeum és oktatás, kreatív ipar és képzés témakörében. A konferenciához kapcsolódóan ?tömörített formában? mutatják be az egyes szakkörök eredményeképp létrehozott kreatív termékeket is: a tanácskozást megelőzően 2014. június 26-án, csütörtökön 18 órakor kiállítás nyílik a MODEM fogadóterében.
A konferencia első szekciójára június 27-én pénteken kerül sor. A szekció a kiTÉRő című szakkörhöz kapcsolódóan, a MODEM helyéül szolgáló Baltazár Dezső tér példáján keresztül mutatja be a városi térkultúra alakulását és lehetséges metamorfózisait, valamint azt, hogy a helyi közösség tagjai a művészet eszközével hogyan nyúlhatnak bele urbánus életkörnyezetük formálásába. A moderátor Szabó Attila képzőművész, főiskolai docens lesz. Az előadók között Antal Balázs képzőművészt, Scheirer Kristóf gördeszkást és Ferenczy Zsolt képzőművészt is megtaláljuk.
A fél 5-kor kezdődő Művészeti nevelés és kreatív ipar szekcióban Kövesi Eszter pszichológus, fotós lesz a moderátor. Ebben a blokkban a múzeumi keretek között folytatott képzési, fejlesztési tevékenység és a gyakorlat lehetséges kapcsolódási pontjait járjuk körül több lehetséges aspektusból, a MODEM-ben megvalósult foglalkozássorozatok tapasztalatait felhasználva és bemutatva. Az előadók között találjuk Orosz Csaba képzőművészt, művészetpedagógust, Cs. Horváth Judit művésztanárt, Varga Tamás fotós, pszichiátert és György Gabriella múzeumpedagógust.
Firkakör |
A szombaton 10 órakor kezdődő szekció a Mozgókép a kreatív iparban címet viseli és Fekete József, a Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola igazgatója moderálja a beszélgetéseket. Ez a szekció a Képzőművészet és film című szakkörsorozatra építve azt mutatja be, hogy a gyakorlati életben milyen felhasználási lehetőségei vannak a mozgóképes kompetenciáknak, hogyan hasznosítható a filmkészítési tudás és milyen kreatív lehetőségek rejlenek benne a XXI. században. Az előadók között szerepel Zádor Tamás VJ, Szabó Csaba és Varga Zoltán az Eper Creative Studio alapító tagjai-
Szombaton fél egykor indul az utolsó szekció, amelynek moderátora Süli András, a Modem projektmenedzsere lesz. A záró témacsoport fő kérdése az, hogy a Modemben a projektünk keretében folytatott kompetenciafejlesztés eredményét a diákok hogyan kamatoztathatják a gazdaságban, milyen jó példákat találunk, illetve milyen perspektívákat tud nyújtani egy művészeti készségekkel és tudással bíró fiatal számára a helyi kreatív ipar.
Az előadók Nagy Barna a Kreatív vonalak tulajdonos-ügyvezetője, Ádám Attila Reflexshop.hu tulajdonos-ügyvezetője, Katonáné Kovács Judit Team Academy Debrecen team coach-a.
A PROJEKT IDEJE ALATT MEGVALÓSULT SZAKKÖRÖK
Firka Kör
A szakkör fő témája az emberi test volt. A diákok először csontvázról és élő modellről készítettek tanulmányrajzokat, majd önálló projekteket dolgoztak ki tanári irányítás mellett.
A Firka Kör egy több éve működő szakkör a MODEM-ben. Ezt emeltük be a pályázatba, és kétszer egyéves időtartamra indítottunk szakkört középiskolások számára.
Fénylesők
A fotóelmélettel és fotótörténettel való rövid ismerkedést aktív gyakorlati tevékenység követte. A félév fő témája a fotogram és a camera obscura működése volt, kameraépítés, laborálás és a fénnyel való kísérletezés formájában.
A Fénylesők fotós szakkör féléves periódusokban indult, felváltva általános iskolás és középiskolás korosztállyal.
kiTÉRő |
Kitérő
A környezetkultúra szakkörön résztvevő általános iskola felső tagozatos diákok a street art és a public art irányzatához sorolható köztéri és beltéri alkotásokat hoztak létre projektmunka keretében.
A féléves szakaszokban megvalósuló négy szakkör mindegyike más-más arculatot kapott a szakkört vezető művésztanár és a diákok érdeklődésének megfelelően.
Képzőművészet és film
A képzőművészet és a film kapcsolatát vizsgáló, kétszer egyéves szakkörön középiskolás diákok ismerkedtek a kísérleti filmezés rejtelmeivel. Kamerakezelést, grafikai szerkesztést és editálást tanultak. A tanév során egy, a MODEM aktuális kiállításához kapcsolódó rövid animációt és egy saját filmet készítettek.