A Magyar Tudományos Akadémia VITA Alapítványa, az UNESCO Magyar Bizottsága és a Kodolányi János Főiskola által szervezett eszmecserén résztvevő szakemberek egyebek között arra keresik a választ, miként alakulnak át a belvárosokban a lakosság életkörülményei - mondta el az MTI-nek a program egyik szervezője. Hervainé Szabó Gyöngyvér, a főiskola tudományos főigazgató-helyettese hozzátette: a belvárosok életben tartására jó példa, ahogy az Egyesült Államokban "megfiatalították" ezeket a városrészeket: diákoknak, fiataloknak alakítottak ki lakásokat, környezetkímélő tudás-vállalkozásokat.
Nyugat-Európában viszont a történelmi belvárosokból egyre inkább kivonul a gazdasági tevékenység és a középosztály, Magyarországon pedig mindinkább az idősebbek lakják ezeket a városnegyedeket - közölte a tudományos főigazgató-helyettes. Megítélése szerint mivel az idős lakosságnak nincs anyagi lehetősége az épületek felújítására, a belvárosok "egyfajta stagnálásra kényszerülnek". Ezen lehetne változtatni azoknak a funkcióknak a belvárosokba való visszavitelével, amelyek újra élettel töltenék fel ezeket a településrészeket - mondta. Információja szerint a történelmi belvárosokkal kapcsolatos problémák megválaszolására az UNESCO Társadalmi és Humán Tudományok Osztálya az idén elindított egy összehasonlító nemzetközi kutatást, a világ különböző nagyrégióiban felállított kutatócsoportok részvételével.
A munka 2007 végén zárul le és eredménye egy kézikönyv lesz, amely a helyi önkormányzatok számára gyakorlati példákkal és megoldásokkal szolgál a történelmi belvárosok társadalmi fenntarthatóságát célzó önkormányzati politikák kidolgozásához - fejtette ki Hervainé Szabó Gyöngyvér. Hozzáfűzte: a pénteken befejeződő konferencia következtéseit is felhasználják majd a kézikönyv összeállítói.
A tudományos eszmecserén tíz előadás hangzik el cseh, osztrák, szlovák, horvát, román és lengyel előadóktól.
(Múlt-kor/MTI)