Jubileumi hangversenyt ad a 35 éves Goldmark Kórus

Zene

(MTI) A hangversenyen a zsidó liturgia hétköznapi és ünnepi dallamai, továbbá jiddis és haszid kórusművek hangzanak fel. Az esemény különlegessége Király László zsoltár-kantátájának ősbemutatója - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Az Erkel-díjas zeneszerző, a kórus alapító karnagya a művet Ádám Emil születésének centenáriuma alkalmából komponálta.

Ádám (Rothmann) Emil 1905. február 20-án született Debrecenben. 1928-ban szerzett zeneszerzői diplomát Debrecenben, majd 1948-ban énektanári diplomát Budapesten, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. Munkássága három nagy területet ölelt fel: a kórusok világát, az iskolai zeneoktatást, valamint a zsidó zenei anyagok gyűjtését és feldolgozását. Gyűjtő munkássága főként Ungvárra és környékére vitte, ahol jiddis és haszid dallamokat rögzített. "E munkásságával a holokausztban elpusztult zsidóság zenei múltjának egyik megmentője lett" - áll a közleményben.

A II. világháború után először a Pesti Izraelita Hitközség Gimnáziumában tanított (ekkor már Ádám néven), majd 1951-től 1969-ig, nyugdíjba vonulásáig az Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumban; emellett részt vett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola karvezetői szakán tanulók képzésében.

Az Országos Rabbiképző Intézet akkori igazgatója Scheiber Sándor felkérésére 1969-ben felélesztette a háború után megszűnt kántorképző szakot. A február 13-i jubileumi hangversenyen a kórus tagjaként közreműködik Tóth Emil, az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem főkántora és Fekete László, a Dohány utcai Zsinagóga főkántora.

Mint a közleményben olvasható, a Goldmark Kórus az egyetlen magyarországi amatőr énekkar, amely a zsinagógák falain kívül is ápolja, terjeszti és kutatja a zsidó zenei kultúrát. Fellépései alkalmával az együttes ellátogat budapesti zsidó és nem zsidó közösségekhez, egyházzenei fesztiválokon vesz részt Magyarországon és külföldön. Számos koncertet adott Ausztriában, Izraelben, Németországban, Ukrajnában és többször megfordult a korábbi Csehszlovákiában és Jugoszláviában is.

A Goldmark Kórus zenei anyagának jelentős részét rögzítette: 1974-ben hagyományos lemezen, 1992-2001 között négy CD-n és kazettán jelentette meg a műveket.