Február közepén több mint öt év után jelentkezett új stúdióalbummal a Sziámi. A Fogjad már meg! című lemez az elmúlt néhány hétben az általában pozitív fogadtatás mellett negatív indulatokat is kiváltott: Győrben például neonáci fiatalok ellenérzéseivel találkozhatott a zenekar az album, ellenzői szerint Bácsffy Diánáról szóló, Jaj, a szegény Diána! című száma miatt.
A budapesti bemutató is különlegesnek ígérkezik: a világon elsőként zenél majd két teljes napon át, péntek reggel 5 órától vasárnap reggel 5 óráig a Sziámi zenekar a Gödör Klubban. Ebben a műfajban a korábbi Guinness-rekord 2005 augusztusában született: ekkor egy török zenekar 44 órán és 20 percen keresztül bírta egyhuzamban a színpadon.
A nézők és a zenészek ébrenlétét és figyelmét biztosítandó, a Sziámi minden olyan, egyéb művészeti ágakban tevékenykedő művész részvételére is számít, aki ebben a 48 órában részt akar venni az alkotótáborozáson, és ezalatt létrehoz valamit, aminek vagy az eredménye, vagy a folyamata megmutatható. Az alkotóvágy által megszállottak, azaz a már bejelentkezett művészek között olyan világszerte ismert nevekkel is találkozhatunk, mint Pál Balázs rajzfilmes, Szkok Iván festőművész, ef Zámbó István képzőművész, Juhász Kata táncművész, és "divat"Király Tamás.
A Guinness szigorú szabályokkal gondoskodik a rekordok tisztaságáról: legalább négy embernek kell például folyamatosan játszania, s az egyes zeneszámok között legfeljebb 30 másodperces szünet lehet. A számok 4 órán belül nem ismétlődhetnek, és mivel a koncerthez alapvetően a közönség is hozzátartozik, legalább 10 fő nézőnek folyamatosan jelen kell lennie.
Maratonok esetében ? és állóképesség szempontjából ez a rendezvény ebbe a kategóriába esik ? egyéb előírásokat is megfogalmaz a versenyszabályzat, például folyamatos egészségügyi felügyeletre van szükség. A művészek mellett így a szervezők önkéntes orvosok, ápolók jelentkezését is várják.
A zenei rekordkísérlet egyik hivatalos tanúja Bozóki András kulturális miniszter lesz.
Jelentkezés: http://www.sziami.hu/insomnia.html
Guinness szabályok
A koncertről
1. Mindenkinek kell, hogy legyen jegye. Lehet ingyenjegy is, szabadtéri is, de legyen jegy.
2. Mindig legyen legalább 10 embernyi közönség, ha nincs, akkor bukott a rekord.
3. Elfogadható színvonalú, felismerhető dallamokat kell a legalább 4 tagú együttesnek játszania
4. A számok között maximum 30 másodperc szünet lehet
5. Használni kell mindazokat a hangszereket, amelyeket az együttes használni szokott, "önzenélő" gépek, mint a szintetizátor nem játszhatnak szólót
6. 4 órán belül nem szabad semmilyen zenei részletet ismételni, készíteni kell egy listát a játszott számokról
7. Minden szám legalább 2 perces kell, hogy legyen
8. Ha bárki visszavonul, azt jegyzőkönyvezni kell
9. Ha 4-nél kevesebb ember marad, nincs rekord
10. Nem játszhat olyan, aki nem volt ott az elején
11. Ha a késéseket vagy szüneteket előre nem látható körülmények okozzák (időjárás pl.), azt egyedileg elbírálják
Általában a maratonokról
1. 14 éven aluli nem vehet részt, 18 alatt gyám/szülő aláírása szükséges
2. Képzett egészségügyi ember végig ott kell, hogy legyen, maximum 4 órát lehet ott egy orvos/ápoló; váltaniuk kell egymást
3. Ha az orvos azt mondja valakinek, hogy hagyja abba a rekordot, annak abba kell hagynia ? ettől a kísérlet még folytatódhat, feltéve, hogy 4 ember marad
4. Szintén 4 órás váltásban szükség van egy személyre, aki:
? inni ad, vizet vagy más, egészséges italt
? vezeti a jegyzőkönyvet
? regisztrálja az orvosokat/ápolókat
? tanúztatja a tanúkat
5. A helyszínre bármikor be kell, hogy juthasson hatósági ellenőr.
6. 2 független tanúnak állandóan ott kell lennie, szintén 4 órás váltásokban. Ők írják alá a jegyzőkönyvet. A résztvevők közül senki sem lehet tanú, és 18 éven aluli sem.
7. Szünetek: minden egész óra után 5 perc jár, ezeket össze lehet vonni, pl. 3 óra után 15 perc. Csak ilyenkor szabad vécére menni. Enni-inni szabad a koncert alatt, de ez nem zavarhatja a koncert menetét.