Könyvbe csomagolt közösség

Kultpol

 

Milyen tapasztalatokat gyűjtöttek a Könyvcserélde fennállása óta?

A 2012. júliusi indulás óta rengeteget tanultunk magunkról, az emberekről, a szakterületünkről és az emberi kapcsolatokról. Azt tapasztaltuk, hogy javarészt olyan emberek csatlakoznak a Rukkolához, akikben ott van az önzetlenség és a jóindulat, amire a Rukkola ráerősít, előhozza belőlük, hiszen arra tanít, hogyan engedjük el a ragaszkodásainkat azért, hogy egy másik embernek örömet szerezzünk egy könyvvel.
 

Hány könyv cserélt eddig gazdát?

A Rukkola fennállása óta csaknem 120 ezer könyv cserélt gazdát, ami alig több mint félév alatt bámulatos mennyiség. Naponta körlbelül 650 könyvet adnak át egymásnak a felhasználóink, ráadásul úgy, hogy kis meglepetéseket raknak a könyvek mellé. A közösségünk tagjai maguktól alakították ki azt a szokást, hogy teát, kis csokit, kedves üdvözlőlapot, saját készítésű könyvjelzőt csomagolnak a könyvekhez, amit átadnak a másiknak, csak azért, hogy örüljön egy ismeretlen, akivel annyi a kapcsolódási pontjuk, hogy mindketten rukkoláznak. Többek között ez is mutatja, mennyire nem csak egyszerűen könyvek csereberéjéről szól az oldal.
 
Népszerűségi időszakokat több szempont alapján lehetne meghatározni. Nyáron, az indulás után rohamosan nőtt a regisztrálók száma (mostanra több mint 17 ezer tag van a Rukkolán és 10 ezer facebook rajongó), tehát a regisztráció szempontjából - és ebből következően az elérhető könyvek számának növekedésének szempontjából - a legnépszerűbb időszak júliustól októberig tartott, azóta persze egyenletessé vált a regisztrálások száma. A könyvátadások szempontjából azonban az ez utáni időszak volt a legnépszerűbb, október után ugrott meg az átadások száma és állt be erre a napi hat-hétszáz közötti számra.
 
Nagyon széles a skála a könyvek tekintetében: olvashatunk az Önök segítségével Zsukovról, Ben Húrról és a Száll a kakukk fészkére című könyvet is elhappolhatjuk. Szelektálnak a beérkező könyvötleteket látva?
Nem szelektáljuk a felhasználók által feltöltött kötetek közül, legalábbis tartalom alapján semmiképpen, hiszen nem vagyunk ízlésrendőrség. Ami az egyik embernek tetszik, a másiknak lehet, hogy félrerakott, porosodó könyv évek óta. Ezen alapul az egész ötlet: amelyik könyvet az egyik már nem olvasna el, azt rakja fel a Rukkolára, mert más pont azt szeretné elolvasni. A könyvek értékét inkább az alakítja ki, hogy mennyien keresik. Ebből a szempontból alakul ki, hogy melyik könyvek válnak kiemelt könyvvé, amelyek dupla pontot érnek. Emellett vannak olyan könyvek is, amelyekből túlkínálat jelentkezik az oldalon. Ezeknél a könyveknél úgy alakítottuk ki a rendszert, hogy csak átadáskor érjen pontot.
 
Honnan jött a kezdeményezés ötlete, álltak esetleg külföldi példák Önök előtt?
Az ötlet még 2008-ban született, amikor Cziczlavicz Péter és Kovács Adrián között Péter blogján keresztül egy könyv vándorútra kelt. Péter kikötötte, hogy akkor adja kölcsön a könyvet Adriánnak, ha ő továbbadja azt másnak. Akkor már le is fektették az ötlet alapjait, de végül 2012-ben vették csak elő újra, amikor hívtak engem is, hogy csatlakozzak és valósítsuk meg, amit kitaláltak. Adrián fejlesztette az oldalt, Péter felelős a blogért, én pedig a kommunikációért, de nem ennyire elkülönültek a feladatkörök, mindenki mindenbe beleszól, minden területen egyeztetünk. Azóta vannak önkéntes szerkesztőink is, akik főleg a könyvek kollekcionálását és a helpdesk feladatokat látják el, de sokat segítenek az ötletelésekben és a lelkesedésünk fenntartásában is. Külföldi példaként a Bookmooch hasonlít a Rukkolához, az ő pontrendszerüket tanulmányoztuk alaposabban, de ezen kívül minden apró szögig mi találtuk ki, hogy mi hogyan legyen a Rukkolán. A közösségépítésre helyezett hangsúly miatt pedig a Rukkola teljesen más úton halad, mint a külföldi példák, nem csupán könyvcsere a cél.
 
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó: Rukkola.hu)