A XXI. Nemzetközi Könyvfesztivál kiváló alkalmat adott rá, hogy az e-könyvek jelenéről és jövőjéről, valamint a könyvpiacon betöltött szerepükről vesse össze nézeteit az öt szakember, ki-ki a maga szakterülete felől megközelítve a témát.
Az esemény moderátora, Lévai Balázs felmérések eredményével nyitotta a beszélgetést, miszerint az emberek sokkal kevesebbet olvasnak, mint harminc évvel ezelőtt. Átalakultak az olvasási szokások is, és a nők több időt töltenek olvasással, mint a férfiak.
Pataki Róbert, a Magyar Telekom üzletfejlesztési vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy ezek a kutatási eredmények a cégüket is arra ösztökélték, hogy végiggondolják, melyek azok a digitális eszközök, amelyek elősegíthetik az olvasás népszerűsítését. A Magyar Telekom társadalmi felelősséget érzett, hogy javítsa az olvasási szokásokat. A fiatalabb generációk egy felgyorsult világban élnek, ezért olyan eszközökre van szükség, ami őket szólítja meg. Ezért is indították el webáruházukat a txtr-rel együttműködésben, amely mintegy háromezer magyar és 700 ezer külföldi címet tartalmaz.
Nyáry Krisztián kommunikációs szakember is arról beszélt, hogy felnőtt egy generáció, akinek már az a természetes, hogy a betű a képernyőn van, ezért ehhez kell szabni a tartalmat, és azokat a csatornákat kell igénybe venni, amiket ők szívesebben használnak. Hangsúlyozta, hogy nem arról van szó, hogy a különböző eszközök közül az egyik válságban lenne. Élethelyzetek szerint változik, hogy ki mikor hogyan olvas.
Hammer Ferenc médiakutató az olvasói szokások változásáról beszélt, hiszen a mostani fiatalok soha nem látott mennyiségben állítanak elő szövegeket. Mint mondta, valójában nem olyan könnyű eldönteni, hogy mi könyv, és mi nem könyv, köztük nincs éles határvonal.
Fejős Éva íróként kihasználja az e-könyv nyújtotta lehetőségeket, hiszen előfordult már, hogy utólag korrigálni szeretett volna valamit egyik kötetén, amire az e-könyvnél lehetősége volt. Arra is volt már példa, hogy regénye e-könyves verziójába plusz információkat csempészett. Akárcsak a DVD-k extrái esetében, ő is háttérinfókat tett fel a digitális könyvre. Olvasóként szintén kamatoztatja az e-book nyújtotta lehetőségeket, hiszen sok kevéssé ismert szerzőt így fedezett fel magának, ráadásul ez a fajta olvasás praktikus, mert egy női táskába akár egy egész könyvtár belefér.
Farkas István e-könyv blogger szerint komoly igény van az e-könyvek tartalmaira, és ez kialakította a maga fogyasztási szokásait és struktúráit. A könyvek népszerűsége pedig igazán könnyen lemérhető: minél népszerűbb egy könyv, annál gyorsabban jön ki elektronikusan a papíralapú kiadás után.
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy az e-könyvek fogyasztásának még mindig van hova fejlődnie, és hogy a nyomtatott és a digitális technológiával előállított könyvek megférnek egymás mellett: egyáltalán nem baj, ha egy szövegnek többféle mutációja is van.