Szálinger Balázs 2009-ben jelentkezett először verseskötettel, amelyben a 7 év lírai termését összegyűjtő műveket M1/M7-es néven publikálta. A már akkor kiváló kritikai visszhangot szerzett fiatal író tavaly megjelent új könyvével, a Köztársasággal 2012-ben a legjobb dráma elismerését nyerte el, az Ünnepi Könyvhéten pedig a Szépírók Társaságának legjobb verseskötetének díjával is kitüntették. A Köztársaság amiatt nyerhette el a legjobb dráma és a legjobb verseskötetnek járó elismerést is, hiszen mindhárom műnemből tartalmaz alfejezeteket: a Háború egy elbeszélő költemény, találunk benne egy komplett verseskötetet és egy kr.e. 75-ben játszódó drámát, mely a Köztársaság címet viseli.


vasarnapihirek_250x250.png
Oravecz Imre (Forrás: Vasárnapi hírek)

A Szépírók Társaságának legjobb regényért című elismerését Oravecz Imre Kaliforniai fürj című családregényének ítélte oda a szakmai kuratórium. A Jelenkor kiadásában megjelent könyv azt a 19. századból ismert jelenséget dolgozza fel, amikor sokan emigráltak Észak-Amerikába egy jobb élet reménye miatt, az exodust az író az Árvai család történetén keresztül meséli el. A könyvben a "szép kismadár változatosan kidolgozott motívuma csöndes lírai ellenpontként vonul végig a komótos előadású, saját tempójához mindvégig hű 620 oldalas regényen. A család amerikai honfoglalásának kalandos története, különleges szociológiája a nyelvi palettán izzik visszafogott színekbe" - fogalmazott Tarján Tamás, aki kiemelte: Oravecz Imre az első szerző, aki másodízben kap Szépíró díjat, tizenkét évvel a Halászóember után.

Báthori Csaba Ellenmérgek című esszékötete is részesült a rangos elismerésben. A három részre tagolódó kötet első szegmense irodalmi művek elemzéseit tartalmazza, a második rész a szerző romániai élményeit rögzíti, a harmadik egységben klasszikus literatúrai alkotásokat helyez új megvilágításba. "Báthori együtt látja a szöveg- és az életvilágot, a magaskultúrát és az aktuális szociális valóságot, a művész-individuum magányba húzódását és a másik, a mások, a közösség felé megnyilvánuló részvétét" - fogalmazott Tábor Ádám, megjegyezve, hogy éppen Rilke és József Attila lírájának párhuzamait felfedezve Báthori együtt látja a világ- és a magyar irodalmat is.