Könyvlapon negyven év muzsikája

Egyéb

images
Fotó: muzsikas.hu

?Csaknem egyidősek a táncházmozgalommal: egy évvel később, 1973-ban indították útjára a Muzsikást. A lehető legtermészetesebb módon alakultak ? az első félévben még nevük sem volt? ? jegyezte meg Jávorszky Béla Szilárd, a Muzsikásról szóló könyv szerzője, aki maga kereste meg a zenekart a monográfia ötletével. A gazdag pálya, a több évtizeden át tartó népszerűség mellet ugyanis a 40 éves születésnap is megfelelő apropóval szolgált az eddigi életmű összefoglalására.

 

A legendás zenekarról 200 oldalas, fotóval gazdagon illusztrált könyv mesél a Kossuth Kiadó gondozásában. A kiadványhoz DVD-melléklet is tartozik: mégpedig a Muzsikás együttes idén augusztusban a Sziget fesztivál világzenei nagyszínpadán adott jubileumi koncertjének egyórás kivonata.

 

A kötet nem interjúk füzére: bár a szerző a zenekar minden tagjával hosszasan beszélgetett, a visszaemlékezések mellett egyfajta kultúrtörténeti képet is ad a most megjelent könyv. ?Az eddigi könyveimhez hasonló koncepciót követtem: mozaikszerűen váltják egymást az olvasmányos történetek, megszólalások és a szakkönyvszerű leírások. Nem akartam igazságot osztani, csak el akartam mondani a zenekar történetét, miközben képet adok a pálya által keresztezett különböző korszakokról? ? fejtette ki a szerző.

 

Hozzátette: a Muzsikás 40 című könyvben a jelenlegi tagok mellett megszólal ifjabb Csoóri Sándor, aki korábban játszott a zenekarban, emellett Jánossy Béla is emlékezik, aki csaknem 30 éve dolgozik hangmérnökként az együttessel. ?Fontos szerepe volt még a Muzsikás életében Szörényi Leventének, akinek a nevéhez köthető a ?80-as évek elején kikísérletezett, máig jellegzetesnek tartott Muzsikás-hangzás. Ő sem maradhatott ki a monográfiából? ? jegyezte meg Jávorszky Béla Szilárd, aki bevallása szerint törekedett arra, hogy túl sok megszólalót se vonultasson fel: ez ugyanis eltérítette volna az eredeti iránytól a könyvet.

 muzsikas40_kis__felbontas

A szerző, aki több rocktörténeti, és Sziget Fesztiválról szóló könyvet is jegyez, már két évre előre látja az előtte álló feladatokat. ?A tavaly megjelenő A magyar folk történetét azzal a szándékkal írtam, hogy három kötetet szentelek három, itthon kevés publicitást kapó műfajnak. Ennek jegyében jövő karácsonyra szeretnék kiadni egy a magyar jazzről, utána évben pedig a hazai kortárs zenéről szóló könyvet? ? foglalta össze terveit a Muzsikás-kötet írója.

 

 A Muzsikást 1973-ban a VDSZ Bartók Táncegyüttesében muzsikálókból alapította Sipos Mihály, Hamar Dániel és ifj. Csoóri Sándor. A trióhoz a kezdetektől ?állandó vendégként? csatlakozó Éri Péter 1979-ben, Sebestyén Márta pedig 1980-ban lett a Muzsikás tagja. Az eredeti parasztzene megismertetésére és terjesztésére esküdtek fel, igyekeztek azok művelőitől (?a muzsikásoktól?) eltanulni, ellesni a hiteles zenélési módot.  Az elmúlt negyven évben számos területen ?törtek utat?.  A magyar népzenét külföldön az elsők között ismertették és szerettették meg a nem magyar anyanyelvűekkel. A nyolcvanas évek második felétől Európa- és Amerika-szerte forgalmazták nagylemezeiket. A világ számos komolyzenei szentélyében általuk szólalt meg elsőként magyar népzene. Nem véletlen hát, hogy 1999-ben ? a revival mozgalomból elsőként ? megkapták a Kossuth-díjat. 2008-ban pedig ? az első európai zenekarként ? a legrangosabb nemzetközi világzenei elismerést, a WOMEX Díjat.