Kopacz Kund és Zékány Dia az idei Essl-díjasok

Egyéb

Kopacz Kund és Zékány Dia nyerte el az Essl Award díjat, amely egy 3500 euróval dotált díj, emellett a díjazottak részt vehetnek a Transcending Cultures című kiállításon is, amely 2013. december 6-tól 2014. március 2-ig tekinthető meg az Essl Múzeumban. A decemberi kiállításra egy átfogó katalógus is készül, amely bemutatja a művészeket és egyben segíti őket egy nemzetközi kontextusban bemutatkozni. A két díjazott közül Kopacz Kund az Union Biztosító különdíját is átvehette, míg Agnes Essl az alapítók részéről Kristóf Gábornak adta át a díj decemberi klosterneuburgi nemzetközi kiállítására szóló alkotói különmeghívást.

Andreas Hoffer, a nemzetközi zsűri elnöke felidézte, hogy a díjat Essl Art Award Cee néven 2005-ben hozta létre az osztrák műgyűjtő házaspár, Agnes és Karlheinz Essl. A 3500 euróval jutalmazott díjhoz kapcsolódó pályázatot kétévente hirdetik meg nyolc közép- és délkelet-európai országban, a nyertesekről tízfős nemzetközi zsűri dönt.
 

?Ezt a díjat az különbözteti meg a többitől, hogy a díjazottak nemcsak magas pénzdíjban részesülnek, hanem a döntést igen komoly szakmai munka is megelőzi. Egyedülálló az, hogy minden résztvevő ország tíz előzetesen kiválasztott fiatal művészének munkáit állítja ki. A zsűri a kiállított műtárgyakat a helyszínen tekinti meg, értékeli, majd dönt a díjazottakról?- foglalta össze René Block, az Essl Award Cee zsűri elnöke.

L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottságának elnöke az Essl házaspárt méltatva hangsúlyozta: nem csupán műgyűjtőként támogatják a kortárs művészetet, hanem Klosterneuburgban múzeumot, majd a kelet-európai térségre fókuszálva díjat is alapítottak.
Példájukat érdemes lenne követni Magyarországon is, ahol sajnálatos módon még mindig nem alakult ki a magánmecenatúra kultúrája, holott a 2. világháború előtt ez igen erős volt - hívta fel a figyelmet.

Ébli Gábor, a nemzetközi zsűri magyar tagja a díjátadó előtt nyilatkozva hangsúlyozta: a kortárs képzőművészetben egyre kevesebb értelme van a műfajok szerinti lehatárolásnak, ezért a kiírás sem tartalmazott műfaji korlátokat. A pályázaton művészeti egyetemek hallgatói nevezhették három-három munkájukat vagy sorozatukat.

Az internetes előzsűrizés után a bírálók minden országban tíz-tíz művészt - Magyarországon Bálint Bencét, Gosztola Kittit, Kocsi Olgát, Kopacz Kundot, Kristóf Gábort, Nem Bettinát, Pacsika Mátét, Pelczer Dórát, Száraz Katát és Zékány Diát - választottak ki, az általuk nevezett munkákból hazájukban az eredményhirdetések napján kiállítások is nyílnak.

"A külföldi kollégák szerint is nagyon erős volt az idei magyar mezőny, a korábbi kiírásokhoz képest is megfigyelhető a fejlődés" - értékelte az alkotásokat Ébli Gábor. Kopacz Kundot méltatva elmondta, hogy az erdélyi születésű és Egerben tanuló fiatal művész klasszikus, letisztult fotográfiákkal nevezett az Essl-díj pályázatára, míg Zékány Dia hollandiai ösztöndíja alatt gyűjtötte különböző események szórólapjait, meghívóit, majd ezekbe a képekbe magyar vonatkozású motívumokat, szövegeket applikált.

Az Essl Award Cee díjat az osztrák műgyűjtő házaspár, Agnes és Karlheinz Essl hozta létre. A díj a résztvevő nyolc ország és Ausztria szakértőivel múzeumaival és művészeti akadémiáival szoros együttműködésben kerül átadásra. Ezzel az Essl házaspár a fiatal művészek támogatása mellett kötelezi el magát és Európa kulturális életének fontos impulzusokat ad.