A tárlatot, amely a 20–21. századi magyar művészet történetét mutatja be az intézmény több mint tízezer darabos gyűjteményéből válogatva, Fabényi Julia művészettörténész, a Ludwig Múzeum igazgatója nyitotta meg.

Mint elmondta, az állandó kiállításon látható 200 képzőművészeti és iparművészeti alkotás tükrözi a képtár 1985-ös megnyitása utáni művészeti szemléletváltozásokat, a műalkotások jellegzetességei alapján sorolja kategóriákba a műveket az avantgárdtól a realizmuson, az art decón és a nőművészeten át egészen a neoavantgárdig és a posztmodernig. Fabényi Julia, aki 1996 és 2000 között maga is igazgatója volt a Szombathelyi Képtárnak, kiemelte: természetesen a kiállítás ízelítőt nyújt az intézmény fali és tértextil-, valamint miniatűrtextil-gyűjteményéből is, amely a maga nemében nemzetközi szinten is egyedülállónak mondható.

Csapláros Andrea, a szombathelyi Savaria Múzeum igazgatója a kiállításmegnyitón elmondta, hogy csaknem két év felújítás után nyílhatott meg az új állandó kiállítás, amely bepillantást nyújt a képtár fejlődő, gyarapodó gyűjteményébe.

Megemlítette, hogy egy pályázati forrásnak köszönhetően a kiállítással egy időben elkészült az új katalógus is, amely a tárlaton látható válogatásnál jóval tágabb áttekintést ad a Szombathelyi Képtár képző- és iparművészeti gyűjteményéről, valamint hamarosan elkészül az a multimédiás tárlatvezető rendszer is, amely 50 kiemelkedő jelentőségű művet fókuszba állítva részletes információt ad majd a látogatóknak.

A kiállításmegnyitón Nemény András polgármester kiemelte annak fontosságát, hogy a város meg tudja mutatni értékeit, kincseit. Szavai szerint ehhez járul hozzá a képtár, amelyben megnyitása óta már több mint ötszáz kiállítást, tárlatot rendeztek.

Nyitókép forrása: a Szombathelyi Képtár Facebook-oldala