Korszerűbbé válik a debreceni Medgyessy Emlékmúzeum

Egyéb

mf
Fotó: smaragdszem.blogspot.hu

A Medgyessy Ferenc szobrász hagyatékát őrző és kiállító épület a decemberi technikai okokból szükséges zárást követően április 11-én nyitotta ki ismét kapuit.  A múzeumra jelentős technikai átalakítás vár a jövőben: ?Célunk a műalkotások elrendezésekor műtárgyvédelmi előírásoknak megfelelő, művészettörténeti jelentőségéhez méltó keretek megteremtése? ? mondta el Szekeres Krisztina, aki hozzátette: a futó és 1-2 hónapon belül elbírálandó pályázatok függvényében konkretizálódik az összeg és a technikai újítások nagyságrendje. ?Pályázat útján szeretnénk vásárolni fénytechnikai eszközöket, hogy ? alkalmanként ? a fény által másképpen is a látogatók elé tárhassuk a Medgyessy Ferenc-gyűjteményt? ? jegyezte meg az intézmény munkatársa.

Az újra megnyíló életmű-kiállítás emellett 2014-ben a tervek szerint klímaberendezést és sötétítőrendszert kap, valamint a restaurált művek, műtárgyak állagát kémiai módon nem befolyásoló anyagot használva készülnek a kiállításhoz szükséges installációk is.


?Első egységként a szobrász életének legfontosabb eseményeihez köthető alkotásokat láthatja a közönség. Majd az életmű darabjai: a tánc, a portrék és a köztéri alkotásaihoz készült vázlatok tematikát követve ismerkedhetnek a szobrász életútjával? ? tudtuk meg a múzeumtól.

Az interaktív környezet megteremtésének egyik lépéseként a Medgyessy Ferenc életéről, munkásságáról szóló 1956-ban forgatott film látható, valamint a Kossuth Rádióban elhangzott riport is hallható lesz a kiállítás műtermi részében. E célt szolgálná a szobrász életművének ismertetését szolgáló ? kölcsönözhető Dataton Pickup MP3 lejátszón, illetve okos telefonon hozzáférhető ? több nyelven elhangzó tárlatvezetés.

 

Az intézmény életében emellett nagy változást hozott, hogy a fenntartó Déri Múzeum irodalmi gyűjteménye ezután a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeumban kap helyet

A gyűjtemény törzsanyaga és legrégebbi része az 1890-ben alapított Csokonai Kör hagyatékából került a múzeum tulajdonába. Ennek legértékesebb részét a Csokonai-, Fazekas-, Petőfi-, Arany-kéziratok képezik. Jelentős színház- és sajtótörténeti anyagok, Ady-, Tóth Árpád-kéziratok, Kölcsey Ferenc végrendelete, Kazinczy híres nyelvészeti-irodalmi pályaműve és Jókai Mór Sárga rózsa c. regénye is részei a gyűjteménynek. Emellett 1942-ben került a Déri Múzeumba Oláh Gábor teljes hagyatéka.  ?Az új irodalmi múzeumban ? a Medgyessy-emlékmúzeum részeként ? négy helyiség szolgál majd az állandó kiállítások számára: egy fogadótérként, egy pedig foglalkoztatóként és tudástárként funkcionál majd ? ahol a múzeumpedagógiai foglalkozások és az irodalomtörténeti kiadványok, digitális adatbázisok kapnak helyet ? valamint egy időszaki kiállítások és konferenciák rendezésére alkalmas teret is kialakítunk? ? mondta el Szekeres Krisztina.

 

Az állandó kiállítások közül augusztusban két tárlat is megnyílik: a szamurájudvar és a fegyvergyűjtemény. Mindkettő, Déri Frigyes gyűjtőmunkájának köszönhetően, nemzetközi szinten is említésre méltó műtárgyakat foglal magában. A Japán-kiállítás középpontjában egy Edo-korabeli szamurájudvarházat építenek fel, olyan hatást keltve, mintha tényleg egy korhű japán házban járna a látogató, ahol a szamurájok mindennapi életének és környezetének egy-egy szegmensébe lehet bekukkantani. A fegyverek bemutatásakor pedig fegyvermásolatokat foghatnak kezükbe az érdeklődők.