Kortárs művészetek kavalkádja

Egyéb

Idén október 7. és 23. között rendezik meg a 25. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivált. A rendezvényt a Müpában Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára nyitotta meg, aki elmondta: rendkívül széles az a skála, amelyen mindenki bepillanthat a kortárs művészetekbe.

 

?A regényekben és a filmekben a kalózok fél szemüket mindig letakarják. Hogy miért? Gyerekként azt hittem, talán betegség vagy csata miatt megsérült. Azóta azonban azt a magyarázatot kaptam rá, hogy a csata egy része fönt zajlott a fedélzeten, egy része pedig a hajó gyomrában, így amikor a hajó mélyébe lementek a kalózok, a sötéthez csak lassan szokott hozzá a szemük. Ezért takarták le az egyik szemüket: hogy levéve a kötést, a letakart szemükkel jól lássanak, és ne kaszabolják le őket. Hasonló funkciója van a fesztiválnak is. Hétköznapjainkban elég egyféle látás az eligazodáshoz, de a kulturális programokon egy másik látás, más fényviszonyok is megjelennek ? így válik teljessé az életünk? ? mondta el az államtitkár.

 

Hozzátette: a művészetek ? amelyek felsorakoznak a következő napokban ? adják az életünk teljességét. A fesztivál már 25. évfordulóját ünnepelheti, és ez rendkívül hosszú idő. Akik 25 éve még feszegették a kánonokat, azóta átírták azokat.

 

Szalay-Bobrovniczky Alexandra humán főpolgármester-helyettes is a fesztivál színességét, a számtalan impulzust emelte ki. ?Az elmúlt napokban önök is megtapasztalták, milyen az, amikor a nyár után hirtelen beköszönt az ősz, és milyen felüdülést jelent egy olyan nap, amikor a természet megajándékoz minket egy kis felmelegedéssel, napsütéssel. Nekem mindig ilyen felüdülés a CAFe Budapest. Annyi élmény, impulzus ér minket a fesztivál során, hogy méltán visszahozzák a nyárra jellemző pezsgést. Mindig és mindenkinek tudunk újat mutatni. Bár már szép múlt van a fesztivál mögött és bátran épít a hagyományokra, nem fél ezeket új kontextusba helyezni és más formanyelven megfogalmazni? ? emelte ki a főpolgármester-helyettes. Megjegyezte: nagyon örülök, hogy ez a rendezvény az állam és a főváros kapcsolatával valósulhat meg, és mindenkinek kívánom, hogy fedezzék fel Budapest lehetőségeit, szépségeit.

 

Brigitte Franzen, a Peter und Irene Ludwig Stiftung igazgatója hangsúlyozta: milyen nagy örömmel tölti őt el, hogy itt lehet a megnyitón. Beszédében a Bartók és a Ludwig család közötti kapcsolatról beszélt, kifejtve: Bartók Béla a zenét, a Ludwig házaspár a képzőművészetet képviseli, de közös bennük a művészet szeretete. Mindketten gyűjtötték az alkotásokat: Bartók a népzenét, míg a házaspár a képzőművészeti tárgyakat. A kettő kapcsolatát mutatja ez az épület is, amelyben a képzőművészet és a zene együtt él, és ahol megnyílik a képzőművészet nyelvén megszólaltatott zenei tárlat Bartók Béla életművéről. A #Bartók című kiállítással szeretnék aláhúzni azoknak a globális értékeknek a jelentőségét, amelyeket az alkotások képviselnek ? tette hozzá.

 

957_16966_p_600x305.png
Fotó: Ludwig Múzeum oldala

Káel Csaba, a fesztivál Operatív Testületének elnöke, a Müpa vezérigazgatója arról beszélt: a rendszerváltozás után a felszabaduló energiák úgy összegyűltek, hogy a tavaszi fesztivál mellett elindulhatott egy őszi fesztivál is a fővárosban. Ez az őszi fesztivál lett a CAFe Budapest, és négy éve, amikor megújították a rendezvényt, újraértelmezték a nevét is. A név ugyanis felidézi azt az aranyidőt is, amikor még a kávéházakban folyt a magyar művészeti élet. ?Ez a nagy kávéházi kerekasztal ma a fesztivál, amely körül helyet foglalnak a művészek és az a lelkes közönség is, amely csatlakozik a rendezvényhez? ? emelte ki a vezérigazgató, megjegyezve: az elmúlt négy évben ez a programsorozat a térség legnagyobb kortárs fesztiváljává nőtte ki magát. Ráadásul mára a fesztivál partnere lett az Art Market Budapest, a Fashion Week és a Margó Irodalmi Fesztivál is, valamint ebben az évben indul a Budapest Ritmo világzenei fesztivál is, amely nagyon izgalmas, világzenei produkciókat bemutató része lesz a rendezvénysorozatnak.

 

Sok programmal igyekeznek közel hozni a látogatókhoz Lengyelországot is, és Bartók Béla is jelentős szereplője a fesztiválnak, aki példaképünk. ?Szeretnénk, ha nemcsak köztéri szoborként találkozhatnánk vele, hanem megismerhetnénk közelebbről is? ? mondta el Káel Csaba, felhívva a figyelmet a most megnyíló #Bartók című tárlatra is.

 

Bán Teodóra, a fesztivál Operatív Testületének tagja és a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője megjegyezte: Budapest a kultúrák találkozása, és az a hely, ahol a jövőbe is tekintünk. A fesztiválok a város önértékelésének a megtestesülései. A művészet a legősibb kommunikációs formája az embernek, de a jövő záloga is. A fesztivál, amely tisztelgés és kifejező eszköz is egyben, kitárja a kapuit a világ előtt.

 

Katona András, a fesztivál Operatív Testületének tagja, a Magyar Turisztikai Ügynökség marketingigazgató-helyettese elmondta: napjainkban megváltoztak az utazási szokások, könnyebb elérni a turistákat, de ezzel fel is gyorsult az a verseny, amelyben Budapest is aktívan részt vesz. Abban, hogy a versenyben Budapest sikeres, nagy szerepe volt és van az olyan fesztiváloknak, amilyen a CAFe Budapest is. Az ide érkező vendégek ugyanis komplex élményekre vágynak, a fesztivál pedig tökéletesen kielégíti ezt az igényüket, és rengeteg élményt nyújt a számukra.

 

Wéber Anikó

Fotó: CAFe Budapest Facebook-oldala