Kossuth-díjas fazekas kiállítása nyílt

Egyéb

?Van egy-két szakma, és ilyen a keramikusi is, melyek képviselői alig kapnak Kossuth-díjat, mert kevesen teljesítenek a legjobban? ? mondta el L. Simon László. Németh Jánossal azonban újabb Kossuth-díjassal gazdagodott az ország, méghozzá a fazekasság, a kerámiaművészet területén. Az Iparművészetit végzett alkotó félig iparos, félig művész családba született, éppen ezért a hétköznapi iparos munka éppoly közel ál hozza, mint a hagyományokból kinövő modernitás megvalósítása a tárgyain. Németh Jánost a kortárs magyar iparművészet egyik legkiemelkedőbb alakjának nevezte, aki a megformázott motívumait az ősiségből építi fel, ezek pedig a kerámia használati tárgyakon kapnak helyet. Az ősiségen túl azonban a 20. század avantgárd művészete is formát ölt nála, miközben pedig másnak csupán az ősi anyagot jelenti az agyag, ő a végtermék alapanyagát találta meg abban.

Németh János munkái megszólítanak ? mondta el Gyutai Csaba zalaegerszegi polgármester, aki kifejtette: büszke a zalai hagyományokra, és arra, ahogy ebből a művész is merít. Szerinte formái vaskosak, éppen olyanok, mint a zalai emberek, akik szeretnek élni, és ezt gömbölyded alakjuk miatt le se tagadhatnák. ?Ezek a formák olyanok, mint mi? ? emelte ki, majd hozzátette: Németh János szereti a formáit, megbocsátó, elemző hozzáállása balladákat, népmeséket idéz. Személyét is méltatta: olyan polgárról van szó, akit mindenki megismer az utcán, akire mindenki ráköszön, hiszen szereti a várost.

Németh Jánosnak nem a címek jelentik az értéket, ő maga is mesterként, fazekasmesterként jelöli meg magát, aki az örökségét viszi tovább ? mondta el dr. Kostyál László művészettörténész. Célja, hogy a mesterségét magas színvonalon művelje. A magyar kerámia kiemelkedő művészének munkája a népművészet irányába mutat, bográcsait, fazekait csodálatos motívumokkal díszíti. A régi generáció tagjaként pedig nem a ma oly divatos új technikákkal dolgozik. Németh János a göcseji és a zalai nép művészetében él, éppen ezért leginkább a vidéki emberek értik meg ? hangsúlyozta. Kiemelte: ugyan nem népművész, a népművészet motívumait használja fel. Sok évszázad bölcsessége ölt testet alkotásaiban.

(Fotók: Csákvári Zsigmond)