Hogyhogy eddig pont ott nem volt író-olvasótalálkozó önnel, ahol él?
Őszintén megmondom, nem nagyon szeretem ezeket a nyilvános beszélgetéseket. Mindig azzal hárítom az ilyesmit, hogy az asztalost se hívják sehová, ha elkészül egy asztallal. Az utóbbi időben ráadásul több hasonló felkérést is lemondtam, mert június közepéig le kell adnom az új regényemet, és most már van bennem emiatt egy kis drukk. A fóti felkérésre azonban viszont már nem mondhattam nemet, hiszen Luzsicza István, ugyancsak itt élő költő annyit nyaggatott.
Ráadásul, aki olvasta a Kossuthkiflit az tudja, hogy fóti vonatkozása is van a történetnek. De milyen a regény fogadtatása, utóélete?
Gyakorlatilag csak jó kritikát kapott, és lassan a második kiadása is elfogy a boltokból, ami hatezer eladott példányt jelent. A hozzáértők szerint ez manapság jó teljesítménynek számít. A kiadó tavalyi eladási listáján Ulickaja és Parti-Nagy Lajos regénye után a harmadik legnépszerűbb könyv volt. Idén pedig jelölték az Aegon Művészeti Díjra, ott van a tíz esélyes között. Gondolom, ha a filmsorozat is elkészül belőle, akkor az még dob a népszerűségén.
Végre film készül egy Fehér Béla könyvből?
Bár még elég embrionális állapotban van az egész, de úgy tűnik, jövő március 15-ére elkészül belőle egy hatrészes tévésorozat. Rudolf Péter írja a forgatókönyvet, illetve ő is rendezi, és ha jól tudom, osztrák koprodukciós partner is lesz benne. De őszintén megmondom, nem nagyon akartam a filmkészítésbe belefolyni, de Péter nagyon kedvesen mindig hív az ötleteivel, megbeszéljük a jeleneteket, szóval, mégis konzultánsként benne vagyok.
Említette, hogy új regényen dolgozik. Mit lehet erről elárulni?
Már majdnem kész, de még nyakig benne vagyok. A Magvető kiadó karácsonyra szeretne vele kijönni, amihez nekem júniusra be kell fejeznem a kéziratot. Ez egyébként egy mai tárgyú regény. Az alapszituáció az, hogy egy viszonylag magas állású pártfunkcionárius fia 1982-ben diszidál egy IBUSZ útról, majd a rendszerváltás idején hazatelepül. A regény kicsit formabontó lesz, mivel mozaikszerűen, hívószavak szerint épül fel. Nem egy klasszikus szótárregény, de valami hasonló.
Meddig követi az eseményeket? Ez egyfajta rendszerváltás regénye is lesz?
A cselekmény a mai napig zajlik, és ha akarjuk, mondhatjuk, hogy a rendszerváltás regénye, bár nincs benne politika. Csak emberi sorsok. Jelenetek egy vakondűző életéből munkacímen kezdtem írni, de aztán ez megtetszett a kiadónak, úgyhogy így kerül majd a boltokba.
Ha elkészül, akkor folytatódik az Ede a levesben? Amikor Cserna-Szabó Andrással ezt megírták közösen, volt szó a folytatásról?
Az Ede is két kiadást megért már, csak jót hallani róla, ráadásul komoly hivatkozási alap lett. Cserna-Szabóval folyamatosan tervezzük a folytatást, például tegnap este is erről beszélgettünk, de szerencsés időszak kell ahhoz, hogy megcsináljuk.Nagyjából összeállt, hogy mi lenne az Ede újra a levesben című könyvünkben, részben meg is van írva, de még nagyon sok kutatómunka vár ránk. Az első Ede is azért lett szerintem siker, mert sok olyan dolog van benne, aminek eddig senki nem nézett utána. Azért szerethető, mert nem egy újabb könyvet írtunk a magyar konyha legendáriumáról, hanem utánajártunk tényként kezelt tévedéseknek, rendbe tettünk bizonyos dolgokat. Ehhez idő kell. Eddig Bandi is el volt foglalva a regényével, én is nagyon dolgozom, ráadásul a nyárra is van már egy másik tervem.
Ha nem Ede, akkor mi készül a nyáron Sajkodon?
Egy nagyon régi tervemet akarom megvalósítani. Jókai nászútját szeretném megírni. Azt a korabeli botrányos történetet, amikor a 74 éves író nászútra ment Nizzába a jóval fiatalabb Nagy Bellával, amiből hatalmas cirkusz lett. Már minden forrást átnéztem, birtokában vagyok az anyagnak. Azt hiszem, kisregény lesz belőle.