A különleges kötet nem csak a kerámia szerelmeseinek szól.

A rózsaszín Zsolnay című, kétnyelvű kötet a Winkler Barnabás által ismertté, újra felfedezetté vált, a 19. században népszerű és mindennapi használatban lévő rózsaszín fajansz tárgyakat mutatja be rengeteg képpel, fotóval és a gyűjtéshez kapcsolódó szubjektív hangvételű történetekkel kiegészítve. A kétnyelvű kötet alkotói, Winkler Barnabás és Hübner Teodóra a művészettörténet számára ez idáig felfedezetlen, mások által dokumentálatlan dizájntörténeti területet tettek mindenki számára láthatóvá és elérhetővé.

Hogyan jött létre minden idők egyik legnagyobb magyar márkája, a Zsolnay? Éppen a mára szinte teljesen elfeledett rózsaszín mázas edények által.

A különös, egyszerre fáradt és élénk pink szín néha elegáns, máskor frivol hatást kelt, a tárgyak a legtöbb esetben egyszerűek és funkcionálisak, de gyakran találkozunk kísérletező, stíluskereső törekvésekkel is. Nem tudjuk, hogy a korabeli tekintet milyennek látta őket, de e kötet segítségéve tetten érhetjük a kort, melyben a kézművesség átfordul a dizájngondolkodásba, ahogyan az egyedi tárgy felkészül a sorozatgyártásra, s mindezt egy olyan színbe öltöztetve teszi, melyre ha bárki rátekint, jókedve lesz. Talán ez a kulcs, amiért olyan jó nézegetni ezeket a tárgyakat, s amiért ma is úgy érezzük: közünk van hozzájuk.

A pink mázas edények saját korukban hatalmas népszerűségnek örvendtek, minden háztartásban megtalálhatók voltak. Ez a siker alapozta meg a későbbi bátor fejlesztéseket és a Zsolnay-gyár nemzetközi hírnevét. 

A 19. század második felében, majd a kiegyezés után vagyunk, Zsolnay Vilmos, a zseniális üzletember és egyben bátor álmodozó Ignác bátyjától átvéve sikerre viszi Pécsett a Zsolnay-gyárat.

Winkler Barnabás Ybl-díjas építész több mint 50 év szenvedélyes gyűjtőmunkája során nemcsak magyar és határ menti városokban, de a legkisebb eldugott falvakban is talált rózsaszínű mázas edényeket. Az általa létrehozott, a világon egyedülálló, mára már 1500 darabot számláló gyűjteményt befogadta Pécs, a Zsolnay-negyed, így az edények több mint 100 év után visszakerültek gyártásuk helyszínére. A  10 éve megnyílt Kezdetben volt a rózsaszín… című állandó kiállítás Pécsett, a Zsolnay-negyedben látható. A kétnyelvű kötet ezt a gyűjteményt mutatja be rengeteg képpel, Winkler Barnabásnak a gyűjtéshez kapcsolódó szubjektív hangvételű, könnyed történeteivel, valamint Kovács Orsolya művészettörténész elemző írásával.

Fotó: Zsolnay-negyed