Középkori játékíjat tártak fel Oroszországban

Kultpol

A középkorban Sztaraja Russza Novgorod utána a térség második legfontosabb városának számított. A feljegyzésekben 1167-ben tesznek első ízben említést az Ilmeny-tótól délre fekvő Sztaraja Russzáról a krónikások, amikor beszámolnak a helyi fejedelmek közti villongásokról.

A történészek szerint azonban a település már sokkal korábban létezhetett, valószínűleg a 10. század végén alapították, a 12. század elején pedig már komoly szerepet játszhatott a térség gazdasági életében. A városban, amely Novgoroddal párhuzamosan fejlődött, több sólepárló működött, s a két települést szárazföldi és vízi utak kötötték össze. Sztaraja Russzában 1939-ben végeztek első ízben ásatásokat, 1966 óta pedig folyamatosan folynak a régészeti feltárások.

Jelenleg egy 300 négyzetméteres területen a 12-13. századi rétegeket tárják fel, s a mostani ásatási szezonban háromszáznál több középkori lelet került elő. A szakemberek egy játékíjat tartanak a legérdekesebb leletnek. A gyermekíj a fegyver pontos, kicsinyített mása, valószínűleg egy három év körüli fiúcska játékszere lehetett. Az íj mellett a régészek megtalálták az aprócska nyílvesszőt is.