Az átadás kérdését november 14-én vitatta meg II. Alekszijjel, Moszkva és egész Oroszország pátriárkájával. A fehér-tengeri Szoloveckij-szigeteken lévő kolostor erődítményrendszerének néhány eleme továbbra is állami tulajdonban marad, és ott az orosz északi sarkvidék múzeumát alakítják majd ki. Ez a kolostor falain kívül lesz, és az ügynökség fennhatósága alá tartozik majd.
A kolostort az 1430-as években alapították és a XVI. század végén építették ki. Jelentősége gyorsan növekedett, hadászatilag is fontos erődítmény volt. A kolostor egyházi szerepének fontosságát mutatja, hogy 1765-ben a Szinódus közvetlen irányítása alá került. Birtokai ekkor már a Fehér-tenger csaknem egész déli partvidékére kiterjedtek, és mintegy 5000 jobbággyal rendelkezett.
Élénk kézműves- és kereskedelmi tevékenységet folytatott, így nemcsak hitéleti és kulturális, hanem gazdasági központtá is vált. A kolostorban többek között ácsok, gyertyaöntők, szűcsök, kerékgyártók, sófőzők voltak, ötvösműhely, vasöntő és vasfeldolgozó manufaktúra is működött benne. A falakon kívül kórház, sőt börtön épült, mivel a sziget a XVI. század óta a száműzetések egyik helyszíne volt. A kolostor gazdag könyvtárral rendelkezett.
Az újabb korban azzal tett szert szomorú hírnévre a szigetcsoport, hogy az 1920-as évek elején itt alakították ki a Szoloveckij különleges rendeltetésű tábort, a Gulag egyik legelső kényszermunkatáborát. Ítélet alapján, vagy anélkül "a rendszer ellenségei" kerültek ide, és sokuk élete itt is fejeződött be. A tábor 1939-ig állt fenn. A tábor poklát Alekszandr Szolzsenyicin örökítette meg a Gulag szigetcsoport című regényfolyamában. 1974-ben a szigeten a régmúlt építészetét és történelmét bemutató múzeumot létesítettek.
(Múlt-kor/MTI)