(MTI) - Vereckei Zoltán, az Emese parkot működtető Őskultúra Alapítvány marketingfelelőse elmondta: a 12 hektáron épülő középkori várispánság lovagi csarnoka köré egy teljes várudvar épült ki, amelyben középkori műhelyek, üzletek sorakoznak: szárazmalom, kovács-, fazekas-, gyapjúkészítő- és szövő-fonóműhelyek állnak a földsánccal, palánkkal övezett várudvaron, ahova két hatalmas kapun keresztül lehet bejutni. A parkban elkészült a hajózható tó is, ahol csónakokon lehet közlekedni, valamint az a kiállítótér, ahol pákászati és halászati eszközökkel ismerkedhetnek meg a látogatók. A tóhoz alagúton lehet eljutni, benne egy 11. századi tömlöccel.
Az első ütemben, 2010-re egy csaknem 1000 négyzetméteres középkori lovagi csarnok készült el, amelyben az ország jelenleg is legnagyobb ?történelmi életmód-rekonstrukciós? tárlata látható a honfoglalás és az államalapítás koráról. ?Az építkezések és a berendezés során törekedtünk arra, hogy ahol csak lehet, korhű anyagokat és autentikus eljárásokat alkalmazzunk: mészkőtömbökből raktuk a falakat, kézi kovácsolással készítettük a vasalatokat, és hitelességre törekedtünk a fafaragványok és faszerkezetek, a kolostor-cseréptető, a téglakőburkolat, a bizánci padlómozaik és a korhű bútorok esetében is? ? mondta Vereckei Zoltán.
Az Emese park sajátossága, hogy szinte minden fegyvert, ruhát, bőr- és fémdíszeket, használati eszközt, jurtát az alapítvány tagjai készítettek, hogy így ellenőrizzék, helyesek-e ismereteik, feltételezéseik a honfoglaló, államalapító magyarok életéről.
A lovagi csarnok mellett jurta, földkunyhó, karám, gyógynövényekkel teleültetett templomkert és a középkori magyar élethez hozzátartozó állatok ? rackajuhok, hucul lovak és egy szarvas ? találhatók.