20 éves a Stuttgarti Magyar Intézet

Kultpol


stuttgart_magyarintezet_crop.jpg
 A Stuttgarti Magyar Intézet
 
Az Intézetet dr. Wolfgang Schuster, Stuttgart városának főpolgármestere, valamint dr. Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium felsőoktatási és tudományos szakállamtitkára köszönti a kerek évforduló alkalmából.
 
Ezt követően Snétberger Ferenc ünnepi koncertje hangzik el.
 
Keresztury Tibor, a stuttgarti intézet jelenlegi vezetője az elmúlt két évtizedről szólva hangsúlyozta: 20 év alatt mintegy 1200 kulturális rendezvényt tartottak, és sikerült úgy felkelteniük a németek érdeklődését, hogy ma már a látogatók 70 százaléka közülük kerül ki.
 
1989-1990-ben erős magyar politikai akarat kellett, hogy Németországban Magyarország megnyithassa Berlinen kívül - egyedüli országként - második kulturális intézetét, amelyet Baden-Württemberg tartomány és Stuttgart városa is készségesen támogatott.
 
Németországban ez a tartomány fogadta be a legtöbb 56-os menekültet és a Magyarországról kitelepített dunai svábokat - mutatott rá Keresztury Tibor. Utalt arra, hogy a tartomány és Magyarország közötti jelentős gazdasági kapcsolatok is indokolták a stuttgarti magyar intézet megalapítását.
 
A Stuttgart közeli Fellbach a magyar-német testvérvárosi együttműködésben első volt, amely kapcsolatot létesített magyar várossal, nevezetesen Péccsel, s a stuttgarti intézettel közösen mutatta be a német közönségnek a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa programot. Az igazgató megjegyezte, hogy összesen 143 baden-württembergi településnek van magyar testvérvárosa.
 
A stuttgarti magyar intézet fölkarolta a németországi magyar iskolák ügyét is. Ezek a vasárnapi iskolák az ország nagyvárosaiban működnek és a Balassi Intézetben már készül a közös tanterv. Eközben a szakemberek azon dolgoznak, hogy a német iskolákban a magyart is felvehessék idegen nyelvként a gyerekek. A stuttgarti intézetben évente kétszer az összes magyar iskola tanára szakmai továbbképzésen vesz részt - tette hozzá az igazgató.