2014-től "új ruhában"

Kultpol


melinamercouri_by_blog_chosun_com.jpg
 Melina Mercouri, az Európa Kulturális Fővárosa program kezdeményezője

(MTI) - Az egykori világhírű színésznő és későbbi görög kulturális miniszter kezdeményezésére 1985 óta számos európai város szállt ringbe, hogy elnyerje a kulturális fővárosi címet. A rendszer több változáson ment keresztül, kezdetben a nagyobb és híresebb, kulturális kincseiről is ismertebb városok vitték el a pálmát - Párizs, Firenze és a többiek -, majd betörtek a kisebbek is. Azután olyan városok is páholyba kerültek, amelyek egy-egy régiót is képviseltek, és végül az idei esztendőre - Péccsel és Isztambullal együtt - futott be Essen, amely kifejezetten egy régió, a Ruhr-vidék zászlóvivője volt.

   
Joggal vetődik fel a kérdés, hogy miért is van szükség akkor "új ruhára". Az Európai Parlament kulturális bizottságának elnöke szerint a jövőben még inkább egyfajta európai többletet akarnak keresni. Azaz a kiválasztás rendszerében még nagyobb súlyt kívánnak helyezni arra, hogy az adott város ne csupán önmagát mutassa be, hanem európai kulturális kötődéseit is. Mindezzel pedig gazdagítsa az európai országok kulturális együttélését, a kölcsönös megértést, a kisebbségek közötti közeledést és általánosságban az európai kultúrát. Doris Pack szerint a többi között ez lenne az a többlet, amely az új, a tervek szerint 2014-től életbe lépő új rendszert jellemezné.
   
A hagyományokra, az eredményekre, a sikerekre persze támaszkodni kell. Ezért a tervek szerint létrehozzák az eddigi kulturális fővárosok hálózatát, amely egyfajta laza, mindenekelőtt tanácsadói szervezetként működne, és tapasztalataival segítené a kontinens jövendő kulturális fővárosait.
   
Mint Pack aláhúzta, fontos szempont a politika lehető legteljesebb háttérbe szorítása és a versenyeztetés. A jövőben nem fordulhat elő, hogy a politika, azaz egy adott kormány jelöljön lehetséges pályázót, és ragaszkodnak majd ahhoz is, hogy egy országból legalább két város legyen a jelöltek között. A többi azután a zsűri dolga.
   
Némileg változik a finanszírozás rendszere is. A Melina Mercouriról elnevezett 1,5 millió eurós díjat minden nyertes rendelkezésére bocsátják, a parlament jövőbeni költségvetésének függvényében ugyanakkor egyes projekteket plusz pénzekkel is igyekeznek támogatni.
   
A kulturális fővárosi cím elnyerése egy-egy adott város számára hírnevet, ugyanakkor jelentős kulturális és gazdasági hasznot is hozott. Mindez rendjén is van, de a jövőben legalább ennyire fontos szempont az is, hogy ha nem is gazdasági, de kulturális haszna Európának is legyen - érvelt Pack.
   
Az európai kulturális haszon szempontjából példaként hozta fel Pécs városát. Szavai szerint figyelemmel kísérte a dunántúli város felkészülését - a közeli jövőben az egész bizottsággal együtt kívánja megszemlélni azt -, és tudatában van a nehézségeknek. De támogatásáról biztosította Pécs törekvéseit a kisebbségi kultúra bemutatására, a Balkán és Nyugat-Európa közötti kulturális közvetítésre, a város Bauhaus-gyökereinek ábrázolására és ennek kapcsán a német Bauhaus Társasággal való együttműködésre, továbbá a Pécset született és világhírűvé vált Victor Vasarely népszerűsítésére. Egy igazi kulturális főváros - mint fogalmazott - egyszerre tud nemzeti és európai is lenni.
 
Pack felhívta a figyelmet arra, hogy a kezdeményezés az Európai Parlamenté, amely maga mögött tudhatja az Európai Bizottság támogatását. A zsűri pedig a jövőben is figyelni fog, ha szükséges, tanácsot is ad, de csak utólag nyilatkozik arról, hogy egy adott város teljesítette-e vállalását.
   
A berlini tanácskozáson Pécs városát Szalay Tamás, a projekt kulturális igazgatója képviselte. Elengedhetetlennek ítélte ezeket a változásokat, szükség van a kulturális fővárosok együttműködésére. "Minden kulturális főváros saját szemüvegén keresztül látja az elmúlt 25 évet, de a megtartandó, fejlesztendő értékekről már közösen kell dönteni" - nyilatkozta, hangsúlyozva: a város meg akarja mutatni azokat az értékeit, amelyeket mindeddig nem ismertek Európában. Így a többi között a már említett Bauhaus-kötődéseit, a Vasarely Múzeumot. A közeli jövőben pedig Victor Vasarely-díjat alapít fiatal képzőművészek számára. A cél az, hogy ezzel is a kortárs képzőművészethez és általánosságban Európához kösse a város nevét.
 
Korábban: