Afganisztán műkincseket kapott vissza

Kultpol

(MTI/APA/dpa)) - A tárgyak megérkeztek Kabulba - erősítette meg Nagaoka Maszanori, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) képviselője az afgán fővárosban. A kabuli Nemzeti Múzeum azonban legalább még egy hónapig nem állíthatja ki a tárgyakat, először meg kell vizsgálni őket, értéküket meg kell becsülni.
    A bubendorfi gyűjteményt Paul Bucherer-Dietschi svájci tudós alapította 1999-ben a Bázeltől 20 kilométerre fekvő faluban, hogy menedéket nyújtson a háború sújtotta Afganisztán nemzeti gyűjteményének. 2001 márciusában a tálibok Bamijánban felrobbantottak két óriási Buddha-szobrot, kifosztották a kabuli múzeumot, megsemmisítették, vagy súlyosan megrongálták a műkincsek többségét.
    Jóllehet az afganisztáni problémák és az UNESCO támogatásának hiánya miatt a nemzeti múzeum gyűjteménye soha nem érkezett meg Svájcba, a bubendorfi gyűjtemény adományozók jóvoltából szépen gyarapodott.
    A műtárgyakat a német légierő egyik gépe szállította a svájci Zürichből Kabulba. Az afgán hatóságok által irányított műveletet Svájc és Németország finanszírozta.
    Az 1300 darabos gyűjtemény 85 százalékban néprajzi jellegű, de tartalmaz 200 igazi régiséget is, köztük Nagy Sándor korából származó páratlan leleteket.
    Olyan felbecsülhetetlen értékű kincsek gyűltek itt össze, mint az Ai Hánumból (az ókori Oxus menti Alexandriából) származó kutyafej formájú vízköpő, amely valószínűleg Nagy Sándor kedvenc harci kutyáját, Peritászt ábrázolja, valamint egy bronz fallosz, amelyet a makedón hódító helyezett el talizmánként az általa alapított város alapkövébe.
    A tárgyak egy része tisztázatlan forrásból, vélhetően illegális ásatásokból származik, mint a bronz fallosz, amelyet egy látogatóban lévő tálib ajándékozott 2000-ben a bubendorfi múzeumnak.
    Bubendorfban csak az afganisztáni anyaggal kapcsolatos dokumentáció, fotó-és könyvgyűjtemény maradt.