A huszonegyedik század küszöbén már nem beszélhetünk "az" alternatíváról - amit sokaknak a szocializmus jelentett a huszadik században -, hanem helyette egy sor kísérleti kezdeményezésről, kiigazításról, ellen-stratégiáról és modellről.
Oliver Ressler osztrák képzőművész, aktivista évek óta készít interjúkat társadalomtudósokkal, gazdaságelemzőkkel, aktivistákkal arról a kérdésről, hogy létezik-e gazdasági és társadalmi alternatívája a kapitalizmusnak. Az Alternatív gazdaságok, alternatív társadalmak kötet - ahogy a cím is jelzi - olyan társadalmi-gazdasági felfogásokat és modelleket mutat be, amelyek mind elvetik a kapitalista irányítás kizárólagosságát. Olyan elképzeléseket ismertet, amelyek nem tanári szóval írják elő a társadalmi lét minden részletét, hanem szabad teret hagynak az embereknek, hogy a maguk hozzájárulásával gazdagítsák azokat.
Oliver Ressler 1970-ben született Ausztriában, Bécsben él és dolgozik. Projektjei leginkább társadalmi-politikai témákkal foglalkoznak. Így a rasszizmus, a migráció, a genetikai manipuláció, az ellenállás és a társadalmi alternatívák kérdésével is.
Ressler könyvbemutatóját október 16-án, 18 órakor tartják a Trafó Galériában. Utána Csillag Gábor kultúrantropológus, aktivista és Scheiring Gábor szociológius, közgazdász, aktivista beszélget a szerzővel. A program angol nyelvű.