Átadják a Kultúraközvetítők Társasága díjait

Kultpol

A Kultúraközvetítők Társasága 20 éve alakult civil szervezet, legfőbb célkitűzése segíteni a kulturális értékek eljutását a közönséghez, az értékteremtést és a közösségi művelődést. A társaság 1992 óta minden évben titkos szavazással ítéli oda a Fehér Rózsa díjat a fenti célok elérésében közreműködő magánszemélyeknek és közösségeknek.
    
A díjakat 2000-ben kiegészítették egy mecénási díjjal, amellyel nem a kulturális támogatások nagyságát, hanem átgondoltságát és értékcentrikusságát ismerik el. A díjakat csütörtökön délután adják át.
    
 Fellegi Ádám

Az idei egyéni díjazottak egyike Fellegi Ádám zongoraművész, aki az utóbbi években mindig szöveggel kíséri koncertjeit. Ezek a beszédek részben ismertetések, részben hangulati beavatások. Hagyományos hangversenyei mellett külön színfoltot jelentenek munkásságában az otthonában rendezett lakás- és babakoncertek.
    

A másik egyéni díjazott Sülyi Péter művelődésszervező, aki az indoklás szerint személyes kapcsolatait latba vetve fogta össze az Őrség településeit Őriszentpétertől Bajánsenyéig, és a tavaszi, valamint a nyári időszakban színvonalas, vendégcsalogató "kistérségi fesztiválokat" szervez már egy évtizede, komolyabb állami és egyéb támogatások nélkül.
    
A kollektív díjazott idén a Kolibri Színház társulata, amely a hagyományos gyermek- és ifjúsági színházi profilt a kor igényeire és kihívásaira válaszolva bővítette ki. Mint a társaság méltatásában olvasható, a Kolibri külföldi, elsősorban skandináv minták nyomán honosította meg Magyarországon a csecsemők színházi "beavatásának" programját. A másik irány a kamaszoknak szóló iskolaszínház: az előadásokban nyíltan beszélnek az erőszakról, a drogról, a kirekesztésről, a szélsőséges nézetek terjedéséről, a tolerancia és a szeretet hiányáról. Az előadások akár osztálytermekben is előadhatók, a látottakat-hallottakat drámapedagógus segítségével megbeszélik a diákokkal.
    
A mecénás díj kitüntetettje Sándor Anna tulajdonos, művészeti vezető, a Spinoza Ház alapítója, aki hosszabb ideig élt Hollandiában és megtakarításaiból létesítette a házat. A Spinoza eredetileg a holland kultúra népszerűsítésére jött létre, de az évek folyamán fokozatosan vált a régi pesti zsidó negyed jellegzetes intézményévé, a zsidó kultúra hagyományainak és megújításának otthonává.