Balassi Intézet: stratégia az egységes országkép koncepció mentén

Kultpol

 

(MTI) - A Balassi Intézetnek két nagy stratégiai célja van: a magyarság nemzeti önképének a pozitív viszonyulási pontok mentén történő újragondolása, valamint a magyarság jó hírnevének eljuttatása a nemzetek közösségébe, ami azt jelenti, hogy Magyarországot újra kell pozícionálni a nemzetközi kulturális, tudományos és kommunikációs erőtérben - sorolta a főigazgató a november eleji tárcaközi stratégiai értekezleten elhangzottakat.
    Az intézményt júliustól miniszteri biztosként, majd augusztustól főigazgatóként irányító szakember elmondása szerint a stratégia hat konkrét célt jelöl meg a következő négy évre. Első helyen áll a BI és a hozzá tartozó intézményhálózat szervezeti és financiális újjászervezése; a korábbi párhuzamosságokat felszámoló, egységes működés jövő év végére valósulhat meg teljesen.
    Több pályázati igazgatóság volt az intézetben, most egyet szerveztünk, tizenkét fajta informatikai rendszer volt, ezek helyett egy egységes informatikai stratégiát készítünk elő. A 2011 első félévi magyar európai uniós elnökséghez kapcsolódó kulturális programok teljes körű lebonyolítása a Hungarofest Nonprofit Kft.-hez került, míg a szakmai segítséget a külföldi magyar intézetek nyújtják, így sok párhuzamosságot elkerültünk, sok forrást megspóroltunk - említett példákat Hatos Pál, hozzátéve: várakozásai szerint a jelentős racionalizálással több pénz jut a szakmai programokra.

 

    A főigazgató kitért a BI külföldön és Magyarországon található jelentős ingatlanvagyonának felújítási költségeire is. Az épületek rendbe hozása több éves folyamat lesz.
    A második konkrét cél az egységes arculat és megjelenés. A BI-hez tartoznak a külföldi magyar intézetek, a Márton Áron Szakkollégium, a vendégoktatói hálózat, a hungarológiai képzés és a külföldi hallgatók magyarságismereti képzése, ezért fontos, hogy a sokrétű tevékenység egységes arculatban jelenjen meg - emelte ki a főigazgató, aki szerint ez 2011 januárjára készülhet el.
    Hatos Pál szólt a külföldi magyar intézetek missziójának újrafogalmazásáról is. A feladat itt az egységes magyar külképviseleti rendszerbe való integrálódás. Az igazgató felhozta, hogy a múltban a különböző képviseletek sokszor nem tudtak egymásról, ezért a fogadó országokban minden magyar kormányképviselet felelőse végső soron a nagykövet lesz, a szakmai irányítás azonban továbbra is a BI-nél marad.
    Az új koncepció az eddigiektől eltérő feladatokat ró a külföldi magyar intézetek vezetőire is; az új stratégia megszületésével nem maguknak kell kitalálniuk feladatokat.
    "Nem az a lényeg, hogy minél több eseményt produkáljanak, viszont nagyon fontos a partnerségépítés. Találják meg azokat a kulturális, tudományos és egyéb olyan intézményeket, amelyek az adott országban presztízzsel bírnak, és ezekkel építsenek ki kapcsolatokat, projekteket, amelyek révén a magyar országképet fejleszteni lehet" - fogalmazott a főigazgató.
    Fontosnak nevezte, hogy az igazgatók élővé tegyék az általuk vezetett intézeteket, "ahol megtalálhatók lesznek olyan információk, amelyek alapján bárki megszervezhet egy magyarországi utat, beülhet egy jó kávéra, rendelhet egy üveg magyar bort, tehát csalogassuk be az embereket".
    Mint Hatos Pál elmondta, készül az új hungarológiai koncepció, amelyben a külföldön bemutatni kívánt magyarságtudomány az eddigi filológiai-nyelvészeti szemlélet helyett a néprajzot, szociológiát, történelmet is magába foglaló komplex rendszerré áll össze, egyben a magyarságot területileg is elhelyezi Közép-Európa térképén.
    A külföldi magyar intézethálózat a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal és a Magyar Rektori Konferenciával együttműködésben a magyar felsőoktatás nemzetköziesítését célzó Campus Hungary programban is rész vesz majd, jobban megismertetve a magyar felsőoktatás nemzetközileg könnyen konvertálható értékeit külföldön.
    A Balassi Intézethez tartozik a szomszédos országokban, illetve a diaszpórában élő magyaroknak szakkollégiumi képzést nyújtó Márton Áron Szakkollégium, ezért a hungarológiai képzés, a magyaroktatás rendszerének újragondolása szintén az intézmény feladatai közé tartozik.
    A főigazgató elmondása szerint hivatalba lépése óta nem történek rendkívüli vezetőváltások a külföldi kulturális intézetek élén; a lejáró munkatársi helyeket 2011 januárjától fogják betölteni.
    A 2009-es Extremely Hungary amerikai magyar évad lebonyolításához létrejött Cultura Hungarica Foundation működésével kapcsolatos vizsgálat a főigazgató tájékoztatása szerint ezen a héten zárul le, ennek eredményéről a BI jelentésben számol be a fenntartó Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak.