A rangos kiállítást Bozóki András magyar, Elizabeth Gehrer osztrák, Alekszandr Szokolov orosz kulturális miniszter, valamint az Ermitázs főigazgatója, Mihail Piotrovszkij nyitotta meg. A tárlatot 2006. január 22-ig tekintheti meg a pétervári közönség.
A rangos kiállítás alapjául a 2003-ban a bécsi Harrach palotában nagy sikerrel megrendezett ?Az áttörés kora: Bécs és Budapest a historizmus és az avantgard között?, valamint a 2004-ben a budapesti Magyar Nemzeti Galériában, a Budapesti Történeti Múzeumban, valamint az Országos Széchényi Könyvtárban bemutatott ?Klimt, Schiele, Kokoschka és a dualizmus művészete? című tárlat szolgált, melyek tömörített változata most az Ermitázsban őrzött műtárgyakkal egészült ki. A kiállítás tárgyait ? melyből 390 magyar, 160 osztrák mű - 11 magyar és 6 osztrák múzeum, valamint több magángyűjtő kölcsönözte, és azokat az Ermitázs gyűjteményéből további műtárgyak egészítik ki. A tárlat számos műfajt vonultat fel, a névjegy nagyságú képeslapoktól a nagyméretű festményekig és szobrokig, a viseletektől a vázákig, az üvegablakoktól az épület makettig és épülettervekig, színházi díszletektől a könyvekig. A kiállítás egyik különlegessége a magyar festő, Uitz Béla Ikonanalízise: az 1922-ben készült mű a közép-európai avantgard és az orosz ikonművészet találkozása. A tárlatot Zichy Mihály, a cári udvar egykori hivatalos festőjének Ermitázsban őrzött munkái egészítik ki.
A megnyitót követően az Ermitázs Színházban magyar-orosz-osztrák kamarakoncertet adnak, melyben a magyar Accord Quartet az orosz klarinétos Adil Fedorovval, illetve az osztrák zongoraművész Manfred Wagner-Artzt-al közösen lép fel. A művészek Sosztakovics, Weber és Dohnányi-műveket adnak elő.
November 12-én este az Ermitázs Ifjúsági Központjában magyar film- és koncertprogramra kerül sor ?Találkozunk a Moszkva téren? címmel. Török Ferenc Moszkva tér című filmjének vetítése után a film zeneszerzőjének, Temesvári Balázsnak YON nevű zenekara lép fel.
A 2005-ös ?Szem előtt Magyarország? címet viselő oroszországi magyar kulturális évad keretében több mint száz különböző programot mutattak be Moszkvában és Szentpétervárott. A zenei programok között volt Kocsis Zoltán és a Nemzeti Filharmonikusok fellépése, a Liszt Ferenc Kamarazenekar és Rost Andrea hangversenye, a Mirrorworld Quartet és számos magyar jazz-zenész, illetve a Besh O Drom fellépése. A kiállítások közül nagy sikert aratott a moszkvai történeti múzeumban bemutatott ?Magyar Királyság két császárság között? kiállítás, a ?100 év - 100 báb? bábkiállítás, El Kazovszkij életműtárlata, valamint Maurer Dóra ?Valós és virtuális terek? című geometrikus kiállítása. A kortárs és a klasszikus magyar irodalomból Esterházy Péter, Örkény István és József Attila művein keresztül kaphatott ízelítőt az orosz közönség, amely emellett Szabó István és Jancsó Miklós filmjeit is megismerhette. A színház- és táncművészetet a Győri Balett és a Pintér Béla társulat képviselte.
Az ezzel párhuzamosan hazánkban zajló ?Kultúra nagykanállal? című magyarországi orosz kulturális évad záróeseményére, a Moszkvai Szólisták koncertjére Jurij Bashmet vezényletével november 18-án kerül sor a Budapesti Kongresszusi Központban.
Az Ermitázs készen áll egy budapesti kiállításra Zichy Mihály munkáiból
(mti) Az Ermitázs készen áll egy budapesti kiállításra Zichy Mihály alkotásaiból - mondta a világhírű szentpétervári múzeum főigazgatója, Mihail Piotrovszkij az MTI-nek pénteken, miután Bozóki András magyar, Elisabeth Gehrer osztrák és Alekszandr Szokolov orosz kulturális miniszter megnyitotta a Bécs és Budapest a századfordulón (1870-1920) című nagyszabású kiállítást a Néva parti Téli Palotában.
A tárlat - amely oroszországi helyszínre adaptált változata a Bécsben 2003-ban (Az áttörés kora: Bécs és Budapest a historizmus és avantgárd között címmel), majd Budapesten 2004-ben (Klimt, Schiele, Kokoschka és a dualizmus művészete címmel) megrendezett kiállításnak - törzsanyagában is bemutat két olyan illusztrációt, amelyet Zichy Az ember tragédiájához készített.
S ami fő, az Ermitázs gazdag gyűjteményéből - külön katalógussal, de a kiállítás kiegészítéseként - száznál több rajzát, grafikáját, színes nyomatát vette elő Zichynek, aki három cár udvari festője, krónikása volt 1859-től 1906-os haláláig.
A budapesti Zichy-kiállításnak semmi akadálya - erősítette meg Szokolov az MTI érdeklődésére, bár megjegyezte: ezt már az új együttműködési munkaprogramba kell majd beilleszteni az oroszországi magyar és a magyarországi orosz kulturális évad lezárultával.
Bozóki elmondta, hogy javasolta Szokolovnak fiatal művészek vendégszerepléseinek könnyítését minden műfajban, a kulturális kapcsolatok folytonosságának fenntartása végett. Ez a csere segíthet ellensúlyozni, hogy a fiatal magyar nemzedékben már sokkal kevesebben tudnak oroszul (akár csak passzívan is), mint az idősebb generációkban.
Előzőleg Szokolov úgy vélte, hogy az orosz alsóház ez év végéig végleges áldását adja a sárospataki református kollégiumi könyvek visszaadására, rámutatva: ez inkább csak technikai kérdés, hiszen a duma nyáron első olvasatban már túlnyomó többséggel elfogadta a kormány törvénytervezetét, amelyet ő terjesztett elő.
Az orosz miniszter ezt a szentpétervári egyetem bölcsészkarán mondta, ahol magyar kollégájával Magyar termet avattak a 80 éves finnugor tanszéken.