(MTI) - A német képzőművészek által egy éve útjára indított World-Wide-Art For Human Rights And Peace nevet viselő kezdeményezésben Irina Baladina Békefestmény című alkotásának azonos méretűre vágott darabjait juttatják el a világ kétszáz országába. A festményrészleteket hordozólapra rögzítik, a hátulján számozással és kézjeggyel látták el, majd ezeket úgynevezett békehírnökök viszik el az országokba, s olyan helyen függesztik ki, amelyek e projekt szellemiségét tükrözik.
A festménydarabot Jánosi Zoltán, a Nyíregyházi Főiskola rektora szerdán vette át ünnepélyes keretek közt Kányási-Hidvics Katalin békehírnöktől, aki elmondta: azért került ide a festmény egy része, mert a világbajnoki címet elnyerő campus szellemiségét méltónak találták arra, hogy őrizze a béke jelképét.
A főiskola Bessenyei-aulájában elhelyezett műalkotásrészlet öt évig lesz megtekinthető. A projekt résztvevői abban bíznak, hogy ez idő alatt történik olyan esemény a világban, amely a festmény eszméjét előrelendíti. Ekkor a békehírnökök begyűjtik a darabokat és újra egységes képpé állítják össze, majd azokon a helyeken állítják ki, ahol őrizték a szimbólumokat. Hasonló festménydarabok lelhetők fel az egyiptomi piramisok lábánál, Olaszországban a dolceacquai hídnál, vagy Jemenben, a Szanaai Nemzeti Múzeum ajtaján.
Az artprojekt másik eszméje, hogy a művészet az a kulturális szegmens lehet, amely közelebb hozhatja a különböző országok népeit, hiszen ez a történelem kezdete óta egyetemes a földön.