|
Az alapítvány 2001-ben hozta létre az Aphelandra-díjat azzal a céllal, hogy példaképül állítsanak olyan embereket, akik kiemelkedő munkájukkal, humanizmusukkal kiérdemlik egy-egy közösség, embercsoport megbecsülését.
"Bényi Ildikó példát mutat a szép magyar nyelv használatával, mellyel a sok negatív példa ellenére is reményt ad arra, hogy képesek vagyunk magyarságunkat átörökíteni a jövő nemzedéknek" - fogalmazott Macher Endréné kuratóriumi tag a Festetics Palotában rendezett díjátadó ünnepségen. Az ilyen szép és korrekt nyelvhasználat manapság, az értékvesztett médiában igen ritka, pedig a magyar nyelv tisztaságának megőrzése és példamutató használata nagyon fontos a fiatal és igényes közönség számára. A műsorvezető emberi tartásával olyan pozitív képet nyújt felénk, amely a mai világ felületessége és pénzközpontúsága mellett az igazi humanista értékekre helyezi a hangsúlyt. Műsoraiban az emberek szeretete és tisztelete, a valódi értékek közvetítése fontos szempont.
Kányádi Sándort emberszeretete és őszintesége tette nagy költővé, gyerekeknek írt verseiből a derű és humanizmus köszön vissza. A székely kisfiú megőrizte "egyenes tartását és magyarságát minden körülmények között", a magyar nyelv tisztaságának megőrzését pedig mindig fontos feladatának tekintette - méltatta a díjazottat Varga János kuratóriumi tag. Mint mondta, Kányádi Sándor "elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar kultúra, költészet és az emberek közötti szeretetteljes kapcsolatok elmélyítése" terén, példamutatását és emberségét szeretnék megköszönni a díjjal.
A két díjazottat 14 jelölt közül, többszöri titkos szavazással választották ki - hangsúlyozta Svéhlik Csaba kuratóriumi tag.