Marton Éva |
(MTI) - A mintegy 1200 férőhelyes díszterem zsúfolásig megtelt a két nagy romantikus zeneszerző műveiből összeállított hangversenyre, amelyen a varsói Frédéric Chopin és a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem növendékei léptek fel. A koncert díszvendége volt Marton Éva világhírű operaénekesnő, aki tanszékvezető egyetemi tanárként hallgatóit kísérte el Párizsba, valamint Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) kultúráért felelős államtitkára.
A lengyel diákok közül Mischa Kozlowski Chopin Esz-dúr keringőjét és F-moll fantáziáját adta elő zongorán, Joanna Freszel szoprán pedig a lengyel zeneszerző dalait szólaltatta meg. Az est második felében Liszt Ferenc német és francia nyelvű dalaiból Dékány Jenő tenor és Jakab Ildikó szoprán adott elő Alter Katalin zongorakíséretével, a legnagyobb sikert pedig Vadászi István és Czene Rudolf aratta a két zongorán előadott Concerto Pathétique-kal, majd a koncert zárásaként felcsendülő Rákóczi-indulóval.
A Chopin és Liszt születésének 200. évfordulója alkalmából az UNESCO lengyel és magyar delegációja által közösen szervezett koncert felvezetőjében Bogyay Katalin, Magyarország UNESCO-nagykövete azt hangsúlyozta, hogy a párizsi székhelyű szervezet az egymás iránti nyitottság szimbóluma, a zene nyelve pedig a legnagyszerűbb eszköz a kultúrák közti párbeszédhez és egymás megértéséhez. A nagykövet kiemelte, hogy Chopin és Liszt igazi európai művészek voltak, Párizsban mindig otthon érezték magukat, de soha nem felejtették el hazájukat.
Az UNESCO a szervezet magyar bizottságának javaslatára két évvel ezelőtti közgyűlésén nyilvánította 2011-et nemzetközi Liszt-évnek. A javaslatot többek között Franciaország, Olaszország, Németország és Szlovákia is támogatta. A Liszt-bicentenáriumra Franciaország nagyszabású önálló programsorozattal készül, amelyet kedden nyit meg Párizsban a két ország kultúráért felelős minisztere.