(MTI) A vajdasági magyar kulturális stratégia elfogadását nyilvános konzultációk sorozata előzte meg, a stratégia tervezetének alapját pedig 400 ezer alapadatot tartalmazó szociológiai kutatás képezte, amelyet a művelődési egyesületek, kiemelt kulturális intézmények és kulturális rendezvények számára készített elő és dolgozott fel Barlai Jenő szociológus.
A vajdasági magyar médiastratégia a médiapiaccal kapcsolatos helyzetfelmérésből, a fogyasztói szokások és elvárások elemzéséből, a tendenciák értékeléséből indult ki, és meghatározza azokat a középtávú célokat, amelyek megvalósítására határidőkhöz kötött, konkrét programokat irányoz elő. Ez utóbbi dokumentumot 5 ellenszavazattal, egy tartózkodás és 21 igen szavazat mellett fogadták el az MNT keddi ülésén.
Siflis Zoltán, az MNT kulturális bizottságának elnöke szerint a 2012-2018-as időszakra vonatkozó kulturális stratégia mérföldkövet jelent a vajdasági magyarság kulturális életében. Az alapos, mindenre kiterjedő dokumentum az alkotásra és az értékteremtésre helyezi a hangsúlyt, hivatkozási és számonkérési alapot képez a kultúrpolitika irányítói felé ? olvasható az újvidéki Magyar Szó keddi számában megjelent beszámolóban.
A stratégia egyik alapelve, hogy a vajdasági magyar kultúra az egyetemes magyar kultúra és egyúttal a szerbiai kultúra része is. Ezért a szerb államnak is feladata, hogy támogassa azt. A vajdasági magyar polgároknak erre joguk van, a szerb állam részéről pedig nem kegy a támogatás megadása, hanem feladat ? fogalmazott Lovas Ildikó, az MNT kulturális kérdésekkel megbízott tanácsosa.
Korhecz Tamás, az MNT elnöke a magyar kultúra ünnepének nevezte az ülést, és úgy fogalmazott: büszke rá, hogy a vajdasági magyar közösséghez tartozhat, egy olyan közösséghez, amelynek kiemelkedő kulturális szakemberei vannak. "Ők azok, akik megalkották ezt a páratlan dokumentumot" ? mondta Korhecz Tamás.
Az új médiastratégiáról szólva Hódi Sándor, az MNT tájékoztatási bizottságának elnöke hangsúlyozta: a dokumentum célja "hozzájárulni sajtóorgánumaink értékteremtő magatartásához, a vajdasági magyarság érdekképviseletéhez. Fel kell vállalni a közösség érdekképviseletét, mert csak azáltal lesz olvasott a vajdasági magyar nyomtatott sajtó, lesz nézett a televízió és hallgatott a rádió".
Egyes ellenzéki felszólalók szerint a médiafejlesztési stratégiának vissza kellene szereznie a szakma becsületét, az elvszerűséget és az igazságot. "Mivel az MNT politikai szervezetként működik, ezért a hozzá tartozó médiumok nem lehetnek szabadok" ? vélekedett Rácz Szabó László.
Az ülésen Korhecz Tamás lemondott az MNT Közigazgatási Hivatalának elnöki tisztségéről, helyét ebben a tisztségben Várkonyi Zsolt, az MNT eddigi jegyzője foglalta el.