Schneider Márta |
(MTI) - Schneider Márta szakállamtitkár a Kecskeméti Katona József Színházban rendezett találkozó után elmondta: "a szakmai beszélgetésen néhány dolgot meg tudtunk világítani a Magyar Teátrumi Társaság tagjainak az előadó-művészeti törvény tervezetéről". Alapkérdés volt a törvénytervezetben szereplő Előadóművészeti Tanács megléte, amelynek létrehozásával kapcsolatban a társaságnak félelmei vannak - tette hozzá.
A szakállamtitkár arra kérte a társaság tagjait, hogy tegyenek olyan javaslatokat, amelyeket a törvénytervezetbe bele tudnak illeszteni, és amelyekkel a vélt ellentmondások is feloldhatók. Schneider Márta megjegyezte, hogy a törvénytervezet parlament elé kerülése után az alapelemek megkérdőjelezésére már nincs lehetőség, de jobbítására, finomítására a parlamenti folyamat végéig még van mód.
Kríza Zsigmond, a Magyar Teátrumi Társaság alapítását kezdeményező egyik szervezet, a Mozaik Művészegyesület alelnöke elmondta: abban volt teljes egyetértés a minisztérium képviselője és a társaság között, hogy az ágazati törvényre szükség van. "Alkalmunk volt megismerni a törvénytervezet megfontolásait, ami a szövegből nem feltétlenül derült ki, valamint magyarázatot kaptunk több részletre" - tette hozzá.
Kríza Zsigmond hangsúlyozta: az egyeztetés arra is rávilágított, hogy a Magyar Teátrumi Társaságot kezdeményező szervezetek, és a minisztérium képviselői között nehezen feloldható, koncepcionális különbségek vannak. "Sajnos a nyílt levélben is megfogalmazott problémákra kielégítő válaszokat nem kaptunk" - mondta a művészegyesület alelnöke. Kríza szerint a konkrét tervezettel kapcsolatos aggályaik továbbra is fennállnak, úgy vélik: az Előadóművészeti Tanácsnak a tervezetben szereplő formában történő felállítása nem szolgálja az általuk fontosnak tartott szakmai önrendelkezést, a támogatási konstrukció nem tartalmaz garanciákat a finanszírozásra, valamint a "speciális területre vonatkozó foglalkoztatási szabályok anomáliái is fennállnak".
Korábban: