(MTI) - "A támogatási szerződés megkötése belecsúszott a kormányváltás időszakába, valamint az akkori önkormányzat önerőként el akarta adni a múzeum területét a gyűjteményt kezelő soproni Központi Bányászati Múzeum Alapítványnak, a megoldást azonban a bank nem fogadta el" - mondta el a város vezetője.
Takács Károly hozzátette, hogy az új önkormányzat csak a folyamat utolsó harmadában kapcsolódott be az ügybe, de a fejlesztés iránti elkötelezettségüket mutatja, hogy két hónap alatt kezességet vállaltak 65 millió forint megfizetésére, ha az alapítvány hitelt vesz fel a projekthez. A döntés után másnap kaptak értesítést a VÁTI-tól, hogy az alapítvány mint főpályázó kifutott az időből, ezért a támogatást visszavonják.
A polgármester tájékoztatása szerint az önkormányzat további egyeztetéseket kezd a döntés megváltoztatásáról. Érvelése szerint az új városvezetés a lehető legrövidebb idő alatt biztosította az önerőhöz szükséges garanciákat. A korábbi többszörös határidő-módosításra a jelenlegi városvezetésnek nem volt befolyása.
Takács Károly elmondta azt is, hogy a bányászati múzeum felújítását a tervekben együtt kezelték a közeli majki műemlékegyüttes rekonstrukciójával, a tervezett múzeumfelújítás elmaradása a másik intézmény látogatószámában is csökkenést okoz, illetve növeli a fenntartáshoz szükséges állami forrásokat. "Két és fél év előkészítő munkáját vesztenénk el a támogatás megvonásával. Ha az előző önkormányzat megértette volna, hogy az ő területükön végrehajtott csaknem félmilliárd forintos ingatlanfejlesztés növeli Oroszlány vonzerejét, ma már előrehaladott állapotban lenne a múzeum felújítása" - mondta el a Központi Bányászati Múzeum igazgatója, Bircher Erzsébet.
Rajnai Gábor volt polgármester szerint a korábbi önkormányzat ingyen biztosította a területet a pályázathoz, és átadott egy tízmillió forint értékű tervdokumentációt, ezért nem tehető felelőssé a kudarcért. Véleménye szerint a támogatás megvonását az okozta, hogy a Központi Bányászati Múzeum Alapítvány nem tudott önerőt felmutatni.