EP kulturális bizottsága: sikeresek a pécsi EKF-programok

Kultpol


pecs_kodalykozpont_epbizottsag_dpecs20100930013.jpg
A bizottság látogatást tett az épülő Kodály Központban

(MTI) - "Lenyűgöző élményekkel megyünk haza, Pécs kiválóan felkészült Magyarország és Közép-Kelet-Európa kultúrájának képviseletére" - mondta Piotr Borys, a bizottság lengyel tagja. Egyik, korábban Pécsett járt kollégájára hivatkozva megjegyezte: az elmúlt négy évben annyit változott a város, hogy ma az akkor látottakhoz képest rá sem lehet ismerni.
    

A bizottság minden évben látogatást tesz az Európa Kulturális Fővárosa címet viselő városokban. Tagjai szerdán még az EU 2011-es soros magyar elnökségről tárgyaltak Budapesten, csütörtökön és pénteken már Pécs programjairól, fejlesztéseiről tájékozódtak, a tapasztalataikról pedig jelentést készítenek. Pécsi tartózkodásuk alatt találkoztak a Pécsi Tudományegyetem vezetőivel is.
    
Piotr Borys kiemelte, hogy a grémium tagjaira mély benyomást tett az a tisztelet, mellyel a városban viseltetnek a kisebbségek iránt, a velük való együttműködés példaként állítható más városok elé.
    
A politikus megjegyezte, hogy az EKF nagy lehetőség a diplomáciai kapcsolatok fejlesztésére. A program nagyberuházásaként épülő tudásközpont és koncertközpont pedig bizonyítja: mennyire fontosak az európai uniós finanszírozások, a kohéziós alapok. A sajtón keresztül arra kérte Orbán Viktor kormányfőt és a 2011-ben hivatalba lépő magyar elnökséget, hogy támogassák a kohéziós alapok jelenlegi szinten tartását.
    
"Remélem, a pécsi EKF-program igazi sikertörténet lesz, mi azt látjuk, hogy már most az. Pécs felkerült Európa térképére és ez jelentős előrelépés. Pécset európai szemináriumokon már úgy emlegetik, mint érdeklődésre számot tartó várost. Remélem, hogy értékeit, örökségét a kulturális évadot követően is ilyen sikerrel tudja bemutatni" - mondta Hannu Takkula, a bizottság finn tagja.
    
Kitért arra, hogy az Európai Unió huszonhét tagállamában az elmúlt időszakban számos cikk említette pozitív összefüggésben Pécset. Úgy vélte: ez a legjobb városimázs, és az a pénz, melyet az EKF programba fektettek, meg fog térülni.
    
Piotr Borys ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy Krakkó szintén volt Európa Kulturális Fővárosa, s nevét ma talán többször hallani külföldön, mint a lengyel fővárosét, Varsóét. A politikus reményét fejezte ki, hogy Pécsnek is köszönhetően az egész közép-kelet-európai régióra is nagyobb figyelem irányul.
    

pecs_kodalykozpont_tokeslaszlo_dpecs20100930011.jpg
Tőkés László

Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke arról szólt, hogy az EKF-programnak óriási szerepe van a fejlettebb országokhoz való felzárkózásban, és a pécsi rendezvénysorozat, valamint az ahhoz kapcsolódó beruházásegyüttes nem vége, hanem a kezdete egy új fejezetnek, annak, amit a város profitálhat a rendezvénysorozatból.
    

Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere arról beszélt, hogy a bizottság látogatása elismerése a pécsi EKF-programnak. "Az EKF-nek egyre nagyobb a presztízse a közösségen belül, s ebben a baranyai megyeszékhelynek is komoly szerepe van" - mondta.
    
A politikus elmondta: Pécs hosszú távra tervez és gondol az EKF utáni évekre. Megítélése szerint a város szerepe felértékelődik az M6/M60-as autópályára átadásával, a határmenti regionális együttműködésekkel, a kisebbségkutatás iránti igény erősödésével is. Az EKF, mint fejlesztő erő, a jövőben is kifejtheti hatását - tette hozzá.