Eperjesen megnyílt a Magyar Nyelv és Kultúra Intézete

Kultpol

 

(MTI) - Kamila Urmanicová, az egyetem tájékoztatási és tanácsadó központjának igazgatója elmondta: az intézetek nem részei egyetlen karnak sem, hanem  közvetlenül a rektornak vannak alárendelve. "A Magyar Nyelv és Kultúra Intézete létrehozásának oka, hogy szükség van a magyar kultúra kutatására és nyelvének oktatására Kelet-Szlovákiában, ahol több mint 130 ezer magyar nemzetiségű személy él, s több tucatnyi magyar általános és középiskola is van" - jelentette ki Urmanicová.

 
A magyar intézet igazgatója Dobsony Erzsébet lett. A tanszéken két docens, két tanársegéd és egy nyelvi lektor fog dolgozni. A hazai tanerőkön kívül a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) két professzora és docense segíti az új intézetet. "Kelet-Szlovákia magyarságának szüksége van egy magyar nyelvű képzési helyre, és mi partnerként beléptünk ebbe az együttműködésbe, vállaljuk ezt az együttműködést és támogatjuk az ilyen típusú képzéseket" - nyilatkozta Mezey Barna, az ELTE rektora.
 
Az első hallgatókat a 2012/2013-as tanévtől várják az intézetbe, amelynek létrehozásában nagy szerepe volt Rudolf Chmel (Híd) kisebbségügyi és emberi jogi miniszterelnök-helyettesnek. Chmel hivatala átvállalta a kezdeti időszak kiadásainak fedezését. Egy-egy szakon mintegy 20-20 diákkal számolnak.
 
"Jelenleg két tanulmányi program akkreditációja folyik. Az egyik tanulmányi program a fordító és tolmács szak lenne, itt a magyar nyelv különböző kombinációkban működne, tehát az angol, a német és a ruszin nyelvvel összekapcsolva. A másik tanulmányi program tanárképzés alap- és mesterfokon. Itt magyar nyelv és irodalom szakos tanárokat képeznénk" - nyilatkozta Dobsony Erzsébet újságíróknak.
 
Az intézet tudományos kutatásainak középpontjában Kelet-Szlovákia magyarságának kultúrája és irodalma áll.