Az észt parlament elfogadta a tallinni szovjet emlékmű lebontását lehetővé tévő törvényt

Kultpol

(MTI/ITAR-TASZSZ) - A "tiltott létesítményekről" szóló, az észt nemzeti radikális ellenzék által kidolgozott és Andrus Ansip miniszterelnök által is támogatott jogszabálytervezet szerint a balti köztársaság közterein tilos olyan emlékművek és monumentális művészeti alkotások bemutatása, amelyek az Észt Köztársaságot korábban megszállva tartó államokat és fegyveres erőiket dicsőítik. A tervezet a tilalmat azzal indokolta, hogy az ilyen műalkotások viszályt szíthatnak, bűncselekmények elkövetésére vagy a közrend megsértésére sarkallhatnak.
A kormánykoalícióhoz tartozó Észt Népi Unió párt képviselői nem vettek részt a törvény vitájában és a jogszabályról tartott szavazáson, igaz, arra hivatkozva, hogy Észtországban már így is elegendő jogszabály létezik bármilyen létesítmény lerombolásához és ehhez nincs szükség újabb törvényre.
Az emlékmű gyakori súrlódásokat okoz az észt és az orosz lakosság között. Előbbi szerint a szobor az 50 éves szovjet megszállás jelképe, utóbbi a fasizmus feletti győzelem emlékművének tekinti.
Az emlékművita Tallinn és Moszkva között is feszültséget okozott: az orosz külügyminisztérium előzőleg élesen bírálta az észt kormány magatartását, mondván, hogy "nincs összhangban azokkal a korábbi észt nyilatkozatokkal, amelyek szerint Tallinn arra törekszik, hogy segítse a kölcsönös bizalmon alapuló együttműködést Oroszországgal".